Svátek má: Laura

Politika

Velikost textu:

Ve skutečnosti se izoluje Západní Evropa, než Rusko

Ve skutečnosti se izoluje Západní Evropa, než Rusko

Ačkoliv to píše zkorumpovaný západní tisk, současnou situaci Ruska na mezinárodní scéně nelze nazvat izolací, tvrdí francouzské vydání Boulevard Voltaire.

Mezinárodní ekonomické fórum v Petrohradě
24.červen 2015 - 18:00

Naopak - zatímco Rusko a Čína budují svobodné hospodářské partnerství, západní Evropa se, ku prospěchu Spojených států, utápí v dluzích, odhání od sebe euroasijské společenství a dobrovolně se vzdává budoucnosti, o níž kdysi snil francouzský prezident Charles de Gaulle.

Mezinárodního ekonomického fóra v Petrohradě se zúčastnili zástupci 73 států, píše Nicolas Bonnal na stránkách Boulevard Voltaire. To hovoří nejen o vlivu tohoto krásného města, ale i aktivním zapojení Ruska v oblasti obchodu a mezinárodních vztahů.

Ekonomický potenciál zemí BRICS uznává dokonce i „závistivý a smysl pro realitu ztrativší" Západ, který neustále mluví o izolaci Ruska na mezinárodní scéně, uvedl novinář. Nestojí ani za to zabývat se ruským sbližováním s Tureckem a Egyptem, které je doprovázeno „přívalem nadávek a proudu sarkasmu ze strany západního tisku, ačkoli ho spíše nyní více sponzorují než čtou".

Petrohradské ekonomické fórum: Rusko není v izolaci!

Podle francouzského historika Emmanuela Todda, by se Rusko mohlo stát budoucností pro Evropu, o které kdysi snil francouzský prezident Charles de Gaulle. Dnešní Rusko se vždy hlásilo k rovnostářským názorům, a to vadí „imperialistickému chování" americké společnosti, což převzaly evropské protilidové elity, píše tvrdě.

Nicméně, Spojené státy nemohly zabránit skutečnosti, že Čína spolu s Ruskem v Asii vytváří podmínky pro sdílenou prosperitu, zatímco Západ se omezuje na „vojenské předvádění", poukazuje v článku. Evropané si musí konečně přiznat, že to není Rusko, které se dostalo do izolace, ale západní Evropa. To ona „stárne, chudne a nechává si ujít šanci" ve prospěch „amerického loutkáře“, místo toho, aby se stala součástí euroasijského světa. Zatímco Rusko a Čína staví volné společenství národů a dobývá svět, „otroci strýčka Toma se utápí v dluzích, paranoii a radikálních vzpourách", píše nemilosrdně autor článku.

„Mé závěry nejsou optimistické. Před 50 lety Enoch Powell (britský konzervativní politik. - pozn. red.) vystupoval pro sblížení Evropy a Ruska a o kontrole nad našich jižních hranic. Podívejte se, jak daleko jsme došli s NATO a Kongresem USA (který je ještě horší, než Obama), kteří chtějí válku na východě a vtrhnout na jih," hořce konstatoval Bonnal.

"Samozřejmě, můžete si vzpomenout na smělá a na rozumná prohlášení Francoise Fillona, Valéry Giscarda d'Estaingna, Gerharda Schrödera a Helmuta Schmidta, ale ti už moc nemají,“ uzavřel francouzský novinář.

(kou, prvnizpravy.cz, bvoltaire.fr, foto: arch.)Nechcete zmeškat důležité zprávy? Přihlašte se k jejich odběru: