Svátek má: Lumír

Politika

Velikost textu:

Veterán CIA: Máme zde riziko nekonečné války s Islámským státem!

Veterán CIA: Máme zde riziko nekonečné války s Islámským státem!

Válka proti terorismu vedená Spojenými státy, může být nekonečná. Jedním z důvodů je nevěrohodný výklad pojmu „terorismus", tvrdí bývalý pracovník americké tajné služby.

Ilustrační foto
21.březen 2016 - 22:04

Moderní pojetí terorismu je charakterizováno dvěma nejčastějšími chybami, které vedou k destruktivním politickým rozhodnutím, napsal pro The National Interest bývalý důstojník CIA Paul Pillar.

Za prvé, lidé jen zřídka přemýšlí o tom, co je terorismus - je to taktika, a nikoliv určitý počet lidí. Teroristé jsou vnímáni jako skupiny „padouchů", a věří se, že pokud se všechny zničí, problém terorismu bude vyřešen.

Za druhé, pokračuje Pillar, mezinárodní terorismus se často pokouší vztahovat k názvu určité skupiny. Al-Káida, Islámský stát - jakmile slyšíme tyto názvy, tam máme v hlavě obraz rozsáhlé mezinárodní organizace.

Takové myšlení, tvrdí Paul Pillar, může být viděno i na americké politické scéně. Politici rozšířují americké protiteroristické operace nebo plánují rozšíření takových operací proti samozvaným členům IS v Afghánistánu a Libyi. Nicméně, IS - je jen název, dnes ve světě sunnitských radikálů nejznámější „značkou", kterou využívají tito radikálové v boji o moc.

„Jsou pro takovou expanzi hranice?“ ptá Paul Pillar.

Dnes hovoříme o Afghánistánu a Libyi, zítra se zaostření může posunout na Somálsko nebo Pobřeží slonoviny - na jakékoliv místo na Zemi, kde je uslyšíme známý název. Přičemž, radikálové, kteří si říkají členové IS, například v Afghánistánu, se jeví jako radikální křídlo Talibanu a, stejně jako Taliban, se obávají o přerozdělení moci.

Je nepravděpodobné, že by tato taktika mohla vést k významným výsledkům, řekl expert. Na zničení jen o něco málo více více „teroristů" vynaložily Spojené státy ohromné prostředky. Vedlejší škody (Collateral Damage) způsobené během protiteroristických operací, by mohly podnítit protiamerické nálady a vést k propuknutí násilí. Takže, usilovat o mír na jednom určitém místě by bylo kontraproduktivní, jak se to stalo v Libyi.

Rusko obvinilo USA z rozkvětu terorismu a Islámského státu!
Robert Kennedy: USA vytvořily IS kvůli potrubí - a vyděsily se!

Snaha co nejaktivněji bojovat proti terorismu, aniž by byla pochopena jeho podstata, povede jen k tomu, že válka proti IS a podobným organizacím bude nekonečná,
zdůraznil.

Globální válku proti terorismu vyhlásil americký prezident George W. Bushe po útocích z 11. září 2001. Operace „Trvalá svoboda" byla provedena v Afghánistánu, Iráku, Pákistánu, Somálsku, Jemenu, Indonésii a na Filipínách až do prosince 2014.

V srpnu 2014 daly Spojené státy dohromady koalici partnerských zemí k boji proti IS v Iráku a Sýrii. Operace nazvaná „Neochvějný závazek" stále pokračuje.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)