Svátek má: Leona

Politika

Velikost textu:

Vice News: Rusko předvedlo cosi jako „sci-fi" v oblasti vyzbrojování

Vice News: Rusko předvedlo cosi jako „sci-fi" v oblasti vyzbrojování

Před několika lety si Západ nemohl ani pomyslet na to, že se Rusku podaří reformovat armádu a vytvářet nové zbraně. Operace v Sýrii ukazují, že tomu tak není, uvedl americký kanál Vice News.

Ilustrační foto
26.březen 2016 - 20:00

Kampaň Ruska v Sýrii se stala politickým a vojenským úspěchem: Moskva ukázala světu, že velmi drahý mnohaletý program reformy ozbrojených sil nese ovoce, konstatoval americký televizní kanál Vice News.

Operace letectva v Sýrii demonstrovala ruské úspěchy v oblasti nových zbraní a vojenského výcviku. Za šest měsíců bylo sestřeleno jen jedno letadlo, i když před několika lety Západ věřil, že má Rusko „vážné problémy" s vedením bojových akcí, píše se materiálu Vice News.

„Jestli by tehdy řekli, že v roce 2016 (Rusko) zahájí kampaň v Sýrii - tak daleko a s modernizovaným letectvem – bude provádět vzdušné operace po celé měsíce ... a využívat drony ... bylo by to považováno za science fiction," cituje Vice News analytika amerického Centra pro námořní analýzy Michaela Kofmana.

Rusko zahájilo program reformy armádu po válce 2008 s Gruzií, připomíná kanál. V roce 2020 Moskva má v plánu nahradit 70 procent zbraní, vojenské a speciální techniky. A tento „ambiciózní cíl nebyl prázdným vychloubáním". Byl „klíčovým prvkem zahraniční politiky největší země na světě", která ztratila svou sílu po rozpadu SSSR.

Nyní Rusko dosáhlo významných výsledků při tvorbě vyškolených sil, a navíc posílilo vojenskou sílu vzduchu a v systémech protivzdušné obrany (PRO). V Sýrii se Moskvě se podařilo prokázat, jak spolehlivé má bombardéry, a na ochranu syrského vzdušného prostoru poskytla raketové systémy S-400 a stíhačky. Ruští vojáci se stali více mobilnější a velení a řízení účinnější, a to jsou nejdůležitější změny v armádě, konstatuje materiál.

The Diplomat: Západ podcenil ruskou vojenskou reformu!

Nicméně problémy ruské ekonomiky mohou mít vliv na průběh vojenské reformy, protože špičkové technologie jsou extrémně drahé. Rusko má stále obrovské množství vojenské techniky ze sovětské éry, a vše je třeba vyměnit. Zvláštní pozornost bude  v nadcházejících letech vyžadovat stavba lodí. V minulosti Moskva kupovala motory pro lodě na Ukrajině, ale Kyjev je po konfliktu nechce prodat. Z tohoto důvodu mohou Rusku vzniknout problémy s konstrukcí nových lodí a renovaci starých.

Současně ale mohou hospodářské potíže Moskvě paradoxně pomoci. Podle mínění Vice News například, počet profesionálních vojáků, ve srovnání s branci, by mohl vzrůst, protože „v těžkých ekonomických časech je vojenská služba na základě smlouvy mnohem atraktivnější".

Mezi obrazem Ruska na světové aréně a rozvojem jeho arzenálem existuje přímá souvislost, a Vítězná přehlídka v minulém roce je toho důkazem. Oslava 70. výročí vítězství ukázalo, že se Moskva umístila jako silná země, se níž je třeba počítat. Kromě toho, podle Vice News, „vojenská modernizace" má „ideologickou a vlasteneckou sílu".

S největší pravděpodobností budou další kroky v reformě ozbrojených sil Ruska těžší, než předchozí - cesta k reformám bude „nákladné a obtížná". Avšak úspěch v Sýrii ukázal, kolik se už Rusku se podařilo dosáhnout od roku 2008, dodává článek.

(kou, prvnizpravy.cz, news.vice.com, foto: arch.)