Svátek má: Svatoslav

Politika

Velikost textu:

Vydavatel Die Zeit: Sýrie se rozdělí mezi Asada, sunnity, Rusko a Írán

Vydavatel Die Zeit: Sýrie se rozdělí mezi Asada, sunnity, Rusko a Írán

Zájmy zúčastněných stran jsou příliš rozdílné, a proto je zachování celistvosti Sýrie nemožné, konstatuje vydavatel německého deníku Die Zeit Josef Joffe.

Ruský bombardér Tu.22M
8.prosinec 2015 - 21:22

V důsledku občanské války bude Sýrie nakonec rozdělena na části, z nichž jedna bude patřit Asadovým Alawitům, ostatní - sunnitům, a mezi nimi budou ruské a íránské základny, předpokládá Josef Joffe, vydavatel Die Zeit v rozhovoru pro německý týdeník Der Tagesspiegel.

Nicméně je Joffe přesvědčen, že toto rozhodnutí nebude stabilní, protože situace se bude nadále žhavit kvůli náboženské válce mezi šíity a sunnity. Pro XXI. století to zní jako čínské prokletí: Nechť žiješ v zajímavých časech.

Josef Joffe upozorňuje na odlišné zájmy zúčastněných stran: Rusko a Írán vtrhly do Sýrie, aby  zabránily násilnému svržení Asadova režimu, zatímco Západ chce „vidět Asada v pekle". Totéž chtějí IS a an-Nusra. V současné době žádná jediná vedoucí sila v konfliktu není, stejně jako nejsou žádné reálné možnosti pro společné akce.

Washington Post: Na čí straně vlastně Spojené státy v Sýrii bojují?

Takže, Izrael a Rusko našli způsob, jak bojovat v Sýrii, ale své síly nespojily. Izrael zaútočil na íránské dodávky hnutí Hizballáh a omezuje se jen na ty, které nejsou v rozporu s Rusy, poukazuje Joffe.

Letectva Německa a Spojeného království se zřejmě dohodla na činnosti s centrálním velením USA a Francouzi postupují podle situace, uvedl Josef Joffe. Turci zřejmě ani nekoordinují své akce s NATO, hlavně proto, že bojují s Kurdy, a Saúdská Arábie má plné ruce práce v Jemenu. „A Obama se bojí vedení jako kočka vody," dodává Joffe.

(kou, prvnizpravy.cz, tagesspiegel.de, foto: arch.)