Svátek má: Patrik

Politika

Velikost textu:

Výsledek slovenských voleb: Na Stráž!

Výsledek slovenských voleb: Na Stráž!

Strana Smer Roberta Fica sice volby vyhrála, ale vládu nesestaví bez dalších dvou až tří stran, pro někoho skvělý výsledek: konečně dostal Fico za uši. Na druhé straně spektra politických stran, které se dostaly do parlamentu je Kotlebova LS NS.

Ilustrační foto
7.březen 2016 - 21:21

Fašistický pozdrav Na Stráž! už nebude urážkou těch, kterým druhá světová válka činila příkoří. Vox populi, tedy hlas lidu o víkendových parlamentních volbách na Slovensku rozhodl, že do poslaneckých lavic zasedne i extremistická parta Mariána Kotlieby – Lidová strana Naše Slovensko. Šok pro politiky a nepochybně i pro celou veřejnost našich nejbližších sousedů.

Jenomže tak už to chodí – když se plebs naštve, pak volí ze zlosti. A sáhne po pomyslném karabáči, tedy slovech neúnavných populistů, kteří slibují někoho pořádně přetáhnout přes záda. Frustrovaná část voličů se proto dočkala, bič má v ruce Marián Kotleba. Jde jen o to, jak velký „dvorek“ pro jeho nepochybně rychlé exhibice mu ostatní politické strany utvoří. Přítomnost legitimně zvoleného extremisty by mohla naopak politické strany semknout, ale věřte politikům. Klidně se může stát, že za čas bude pro to či ono některá ze stran, bude-li z toho mít prospěch, klidně kupčit třeba s extremisty.

Slovenská politická scéna byla v posledních měsících a týdnech pro českého občana jakýmsi vzorem neústupnosti – důvod nebyla jen uprchlická krize a nebojácný postoj současného premiéra Fica. Právě on byl v daném ohledu názorovým protipólem Bohuslava Sobotky. Tedy jasnou proklamací, že utečenec s nechopným Bruselem nebude Slovákům nic diktovat. To nepochybně u drtivé části slovenské populace zabralo, ale neztratilo ze zřetele další hlavní věc – životní úroveň.

Propad ekonomicky rozdílných vrstev obyvatelstva přes všechny líbivé proklamace je stále víc než patrný. Ti nejvíce frustrovaní proto taky nejvíce poslouchali svého guru – Mariána Kotlebu. Je jednoduchý, je srozumitelný a hlavně vzbuzuje plané naděje. Ostatně jako všichni, kteří zvedají pravici a nadělají k tomu patřičný humbuk. Útočí se tak na nejnižší pudy člověka, z kterých se rychle rodí zavilý přívrženec. Toho se právě Slovensko v těchto dnech dočkalo. Historii tak opět obohatí nezvratitelný fakt, jak to v minulosti dokázali Josef Tiso nebo  Andrej Hlinka. Oba sice skončili neslavně, ale co na tom – vzory minulosti i současnosti vždy osloví nové přikyvovače. Pocit momentální sounáležitosti u jednoduchých duší zpočátku vždy potlačí domyslet důsledky budoucnosti. A právě tu bude doma i ve světě Slovensko směrovat kormidelní Fico, který bude mít nezáviděníhodnou roli – sestavit z rekordních osmi politických stran natolik stabilní vládu, aby hned po prvním střetu nesměřovala k předčasným volbám.

Právě víkendové parlamentní volby našeho souseda by mohly být jistým momentem k zamyšlení českých politických dobrodruhů. K otevřené fašizaci se zatím žádný z nich neodvážil, jejich výkřiky o spravedlnosti světa jsou spíše parafráze než vlastní názory. Jejich snaha být za každou cenu vidět a slyšet český volič zase až tak moc neoceňuje – doplácí na to především Tomio Okamura. Pořád ho bude pronásledovat jeho cizokrajné vzezření a to, že se dostal do parlamentu, je dost možná i dílem voličské recese. „Expert na výrobu masokostní moučky“ Martin Konvička se svým Blokem proti islámu nebo předseda Národní demokracie Adam B. Bartoš jsou už jiná třída. Netají se xenofobií, ale nehovoří o ní v krystalické podobě jak slovenský Kotleba. Po mediálním třesku na jejich účet se tito dva zmínění pánové jako by poněkud stáhli z dosahu veřejného povědomí. V Česku se přece jen koketování s temnou minulostí stále ještě příliš nenosí. Pokoušel se o to Miroslav Sládek s jeho neslavnou partou bouchačů. Taky byli legitimně zvoleni, ale stalo se tak pouze jednou než zmizeli v propadlišti času.

Každá krize, která dělí Evropu či jiné kontinenty, rodí zároveň nové tváře s pokusy o staré pořádky. O to víc by se měly ochraňovat aspoň ty hodnoty, které člověku zaručují právo na vlastní názor. Což jsou třeba svobodné volby. Bude-li taktovka v budoucnu zvolených extremistických lídrů ukazovat tam, kde už jsme jednou byli, pak to nejsou svobodné volby, ale šikana. Říká se, že historie se opakuje. Neopakuje, protože to ani není možné. Opakuje se jen lidská hloupost, protože, po werichovsku řečeno, v boji s ní se zvítězit nedá. Což ale neznamená, že bychom v tom měli přestat.A jaké jsou reakce politiků na výsledky slovenských voleb


Komentář předsedy vlády Sobotky k výsledkům voleb na Slovensku
Chtěl bych pogratulovat Robertu Ficovi k vítězství v parlamentních volbách. Jeho strana SMĚR-sociální demokracie zvítězila už počtvrté po sobě, což je v moderních slovenských dějinách zcela výjimečné. Přeji mu rovněž hodně sil a také odpovědné partnery v povolebním vyjednávání. Vzhledem k velkému stranickému roztříštění nového slovenského parlamentu nebudou jednaní o nové vládě jednoduchá. Přál bych proto Slovensku, aby mělo co nejdříve silnou a stabilní vládu, se kterou budeme moci i nadále těsně spolupracovat jako nejbližší sousedi i partneři v EU a V4. Nová slovenská vláda bude od poloviny roku předsedat EU a Česká republika je připravena Slovensko v jeho předsednické roli silně podporovat. Česko a Slovensko jsou dobrými sousedy, které tradičně pojí úzké a přátelské vazby a vysoká míra vzájemné důvěry. Naše vztahy jsou v rámci současné Evropy opravdu nadstandardní a věřím, že v tom budeme pokračovat i s příští slovenskou vládou.

Petr Fiala: Gratuluji Richardu Sulíkovi a jeho SaS k výbornému výsledku ve slovenských volbách
Gratuluji Richardu Sulíkovi a jeho SaS k výbornému výsledku. SaS je stejně jako úspěšná koalice OĽANO – NOVA naší partnerskou stranou ve frakci Evropských konzervativců a reformistů. Nám blízké slovenské strany významně posílily, a to je dobře. Volební výsledky ukazují, že končí jedna éra dominantního vládnutí levicového SMERu.

Slovensku přeji politickou stabilitu a sestavení silné vládní koalice, i když z povolebního rozložení sil je jasné, že to nebude lehké. Vládní stabilita Slovenska je i v zájmu České republiky, zejména kvůli nadcházejícímu slovenskému předsednictví EU, které bude muset řešit otázky migrační krize a důsledků britského referenda o odchodu z EU.

Varováním pro celou Evropu je úspěch Kotlebovy extremistické LS Naše Slovensko. Je varující, že se voliči rozhodli podpořit někoho, jehož názory do demokratické společnosti nepatří. Nesmíme dopustit, aby se něco takového opakovalo i u nás.

Vyjádření Filipa ke slovenským volbám
Skončily volby na Slovensku. Přes vítězství bude mít současný premiér Fico problém složit stabilní vládu. Lidé rozhodli a dali hlasy nestabilním novým hnutím, o kterých téměř nic nevědí. Jedno z nich je pokusem o nástup fašismu. Je to důsledek doby a lidé nakonec ve většině případů sami litují, komu dali hlas, navíc toto jednoznačně přispívá k nestabilitě státu.

Svobodní gratulují SaS k volebnímu výsledku
Svobodní gratulují Richardu Sulíkovi a jeho straně Sloboda a Solidarita k výbornému volebnímu výsledku. „Je zřejmé, že průzkumy, které SaS předpovídaly výsledek kolem 5 % se mýlily. SaS má ke Svobodným velmi blízko, Richard Sulík byl opakovaně hostem sněmu Svobodných.“ uvedl k tomu předseda strany Petr Mach. Místopředseda Karel Zvára k tomu dodává: „SaS se vyplatilo nejen důsledné setrvání na principech ekonomické svobody, ale také realistický přístup k současné situaci a srozumitelné vystupování.“

Komentář předsedy AECR Jana Zahradila k výsledkům slovenských voleb
Výsledek slovenských voleb představuje úspěch pro celoevropskou Alianci evropských konzervativců a reformistů AECR. Naše členské strany SaS a OĽaNO-NOVA získaly dohromady přes dvacet procent hlasů a obsadily druhé a třetí místo, což znamená další potvrzení realistického přístupu k Evropské unii a posílení odpůrců eurofederalismu, které na evropské scéně sdružuje právě naše politická skupina.

Zcela naopak propadly strany zastoupené v Evropské lidové straně, zaštítěné jmény jako Juncker nebo Merkelová.

Blahopřeji proto našim partnerům a přátelům ve straně SaS a koalici OĽaNO-NOVA. Jsem rád, že eurorealistická politika získala i na Slovensku silný hlas.

(rp,pšt,prvnizpravy.cz,foto:arch.)