Svátek má: Bedřich

Politika

Velikost textu:

Washignton Times: Putinův „vítězný tanec" dráždí Západ

Washignton Times: Putinův „vítězný tanec" dráždí Západ

Americké vydání Washington Times vyhlásilo Vladimira Putina mistrným tanečníkem ruského lidového tance kazačok. Článek je zároveň typickým projevem nedůvěry amerických médií vůči Putinovi.

Vladimir Putin, prezident Ruské feferace
20.březen 2016 - 20:04

Podle Washington Times, Putin obratně tančí kazačok, ruský lidový tanec, který vyžaduje od umělce trvalou rovnováhu a vytrvalost: kdy v podřepu vyhazuje dopředu jednu a pak na druhou nohu, a hraje na nervy diváků. Tento tanec není pro slabé a rozptýlené, zdůrazňuje americké vydání.

Putin tančí kolem Baracka Obamy. Když americký prezident přednesl „notoricky známou pomyslnou" červenou čáru v Sýrii, a pak se rychle distancoval od svých slov, protože si uvědomil, že v „bezohledném skutečném světě" je třeba odvážná prohlášení podporovat akcí, Putin uviděl na vlastní oči dobrou příležitost.

Ruský prezident dobře zná dějiny a pochopil, že v případě blufování ve velkém může být úspěšný, napsal Washington Times. Vtrhl do Sýrie, vybudoval vojenské základny a podpořil režim Bašára Asada. Tento úspěch je založen na pochopení psychologie a propagandy, protože kdysi byla Sýrie tvrzí Sovětského svazu ve Středomoří a návrat předpokládal, že se Rusko opět stane světovou velmocí.

Podle Washington Times „západní sankce a prudký pokles cen ropy donutily Putina přistoupit k riskantnímu kroku". A to stačilo obrátit věci okolo roztříštěné syrské opozice. Přičemž Washington, ani jeho spojenci sjednotit opozici nedokázali.

Putin stahováním vojsk ze Sýrie absolutně zaskočil Američany!

Putin se chopil myšlenky na příměří a velké konference o míru, vyjádřenou americkým ministrem zahraničí Johnem Kerry. Podle Washington Times, obratný tanečník nyní odpočívá po svém tanci, který unavil Kerryho i Obamu.

Cíle organizátorů konference ve Vídni byly zcela opačné. Spojené státy a jejich spojenci chtěli Asadův odchod, a Rusko bylo přesvědčen o tom, že by měl zůstat. Západ často jedná kvůli samotnému jednání, a dialog s protivníkem, který se nikdy nevzdává, znamená, že na ústupky musely jít Spojené státy, píše Washington Times.

Tanec podle amerického vydání pokračuje a jeho poslední ukázkou je příkaz stáhnout ruské vojáky ze Sýrie. Nyní Putin musí dovést své pa až do krajnosti, tak dlouho, jak jen bude možné, aby „jeho ústupek byl prezentován jako dárek ušlechtilého a osvíceného vůdce." Samozřejmě, že neslíbil přesný počet vojáků, které stáhne, ani kdy se to stane. Aby nechal Washington a Evropu se třepetat to stačí. Ale v případě, že je to past - jen prolog, je možné, že tyto jednotky nebudou staženy vůbec, dodává článek.

(kou, prvnizpravy.cz, washingtonpost.com, foto: arch.)