Svátek má: Lumír

Politika

Velikost textu:

WFB: Rusko a Čína se zaměřily na americké družice

WFB: Rusko a Čína se zaměřily na americké družice

Americké družice jsou ohrožovány Ruskem a Čínou, věří v Pentagonu. Zničit nebo je poškodit  mohou speciální raketou „zabijákem satelitů“, nebo laserem, což je mnohem levnější, než samotný satelit.

Ilustrační foto
19.březen 2016 - 01:12

V této souvislosti Spojené státy rozvíjejí možnost odstrašení a zpravodajství, aby se zabránilo takovým útokům, píše Washington Free Beacon.

Čína a Rusko se připravují na možnost zaútočit a narušit nejdůležitější americké vojenské a zpravodajské satelity v případě budoucího konfliktu, tvrdí v Pentagonu. A hodlají to provést  pomoci vesmírných raket, manévrovacích družic a laserovými útoky, uvedlo vydání Washington Free Beacon s odkazem na zástupce obrany a amerických zpravodajských agentur.

Takže, při slyšení před Kongresem, generál Air Force John Hyten řekl, že hrozba vůči americkým kosmickým systémům dosáhla nebývalé úrovně: „Protivníci rozvíjejí kinetické, energetické a kybernetické zbraně, aby blokovali, rozdrtili a zničili náš kosmická potenciál." Podle Hytena, američtí nepřátelé „pochopili naši závislost na kosmu, stejně jako to, že některé komparativní výhody čerpáme z vesmíru."
 
Jak Hyten řekl, že bezpečnost amerických satelitů sleduje zvláštní společné centrum. Sleduje potenciální hrozby, jako je například odpal protisatelitních raket, maskované satelity zabijáky, stejně jako pozemní lasery, které mohou „oslepit" nebo zničit družici.
 
S ním souhlasí velitel amerického strategické vesmírné divize generál David Buck. Podle něj „není jediný aspekt naší architektury v kosmickém prostoru, včetně pozemních služeb, které by nebyly ohroženy". Je si jistý, že Rusko považuje americkou závislost na kosmu za slabinu, která může být zneužita, a podniká kroky k posílení své kapacity pro boj ve vesmíru.

Pentagon se připravuje na vesmírné války s Ruskem a Čínou 

Pentagon potvrzuje: Spojené státy nechtějí válku ve vesmíru, ale budou na ni to připraveny. Přičemž, jak poukazuje autor článku, na tomto zasedání ani jeden z pěti vystupujících nezmínil jakékoliv americké plány nebo programy pro rozvoj antidružicových raket nebo jiných zbraní, které by mohly být použity proti ruským a čínským vesmírným technologiím.
 
Místo toho vojáci předkládají vývoj prostředků k odstrašení hrozby z Ruska a Číny. Podle nich by strategie USA měla spočívat v tom, aby u protivníků nedošlo vůbec k pokušení vyzkoušet satelity jako cíl úderu. Mají v úmyslu spolupracovat s komerčním sektorem, který by měl v příštích letech  umístit stovky nových satelitů na oběžné dráze. Kromě toho, systém odstrašení bude podle vojáků  založen na spolupráci se zahraničními partnery v operativně zpravodajské činnosti.
 
Ovšem problémem je, že nejlepší americká družice může stát více než miliardu dolarů, a raketa, která ho sestřelí, jen pár procent této částky, řízené mikrosatelity ještě méně a lasery na jeden výstřel jsou téměř bezplatné, tvrdí Washington Free Beacon.

(kou, prvnizpravy.cz, freebeacon.com, foto: arch.)