Svátek má: Svatopluk

Politika

Velikost textu:

William Perry: Spojené státy jsou zodpovědné za napětí s Ruskem!

William Perry: Spojené státy jsou zodpovědné za napětí s Ruskem!

Spojené státy jsou z velké části zodpovědné za napětí s Ruskem, tvrdí, William Perry, bývalý ministr obrany ve vládě Billa Clintona v letech 1994 až 1997.

William Perry, bývalý ministr obrany ve vládě Billa Clintona
14.březen 2016 - 21:23

Podle Guardianu William Perry říká, že Spojené státy pohrdaly Ruskem a dívaly se na Rusko  jako na zemi "třetího řádu" po skončení studené války, a to je jedna z hlaních příčin napětí mezi oběma zeměmi, píše francouzský AGORAVOX.

Rozšiřování NATO na východ podle něj přehlíželo zájmy a bezpečnost Ruska.

"To byl první chybný krok, kdy se NATO rozšířilo na východ do zemí východní Evropy téměř na práh Ruska. V době naší vlády jsme úzce  spolupracovali s Ruskem a oni si začali zvykat na myšlenku, že by NATO mohlo být přítelem, nikoli nepřítelem ... "říká William Perry.  Ale pozdější podpora Spojených států NATO a jeho rozšíření do sousedních zemí Ruska způsobila ochlazení vztahů mezi oběma zeměmi.

Ve svých pamětech "Moje cesta na pokraji jaderné války" prosí Perry o pomalejší expanzi NATO, aby nedošlo k urážce Ruska. Ale Richard Holbrooke, americký diplomat, argumentoval opačnými argumenty, podle viceprezidenta Al Gora, prohlásil, že by Spojené státy mohly zvládnout problémy s Ruskem.

William Perry je přesvědčen, že je to důkazem pohrdání amerických činitelů  bývalou ruskou velmoci.

"Když jsem diskutoval s našimi představiteli, snažiil jsem se, aby se dívali na Rusko jiným úhlem pohledu. Ale jejich odpověď byla "Koho to zajímá, co si myslíte? Jsou druhořadou sílou. " A samozřejmě, že to tak Rusové cítili. A vztahy se zhoršily, " tenkrát William Perry dokonce zvažoval rezignaci.

V posledních pěti letech sledoval americko-ruské vztahy, které se zhoršily zejména z důvodu vojenských akcí Ruska na Ukrajině a v Sýrii.

William Perry dodal, že sice se vztahy nejdříve zlepšily po pádu Sovětského svazu. Ale tyto naděje byly potom později zbytečně zničeny, proč? Díky chování Spojených států. Přehmaty Spojených států zvýšily napětí

William Perry také řekl britským novinám, že rozhodnutí Bushovy administrativy o nasazení systému protiraketové obrany ve východní Evropě bylo velmi protiruské. Tento obranný systém měl sloužit jako odstrašení proti íránským jaderným raketám. Ale opět Perry říká, že Spojené státy porušily ruskou bezpečnost bez toho, že by to s Ruskem předem projednaly. Řekl, že se snažil přesvědčit Rusko, že se jedná jenom o plýtvání peněz a že systém nebyl proti nim, ale marně, škoda už byla udělána.

Nation: USA podpoří kohokoliv proti Rusku, dokonce i Erdogana

Přidejte k tomu podporu amerických barevných revolucí na Ukrajině, v Gruzii a Kyrgyzstánu, které skončily dalším poškozením vztahů mezi oběma zeměmi. A to natolik, že William Perry řekl: "Po svém příchodu k moci, Putin došel k přesvědčení, že Spojené státy měly v plánu svrhnout i vládu v jeho zemi. "

Nakonec bývalý šéf obrany, vyjádřil znepokojení nad současným napětím mezi Ruskem a NATO, kterou nazývá "potenciálně nebezpečný" a vyzval k drastickému snížení jaderných arzenálů a zejména pozemní mezikontinentálních  balistických raket.

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)