Svátek má: Petr

Politika

Velikost textu:

WP: Dvoje nebo troje špatné volby a NATO a EU zkrachují!

WP: Dvoje nebo troje špatné volby a NATO a EU zkrachují!

Výsledky nadcházejících prezidentských voleb ve Spojených státech a ve Francii by mohly hrát klíčovou roli při „zhroucení jednoty Západu" v jeho současné podobě, tvrdí komentátorka The Washington Post.

Ilustrační foto
8.březen 2016 - 20:00

Západ je v současné době jen pár kroků od zhroucení NATO, EU a „moderního liberálního světového řádu," píše novinářka a spisovatelka Anne Applebaumová v článku pro The Washington Post s názvem „Je to konec Západu v podobě, v jaké ho známe?".

Autorka líčí možné důsledky nadcházejících voleb v USA a Francii včetně referenda ve Velké Británii v dramaticky černých barvách a jen občas probleskuje malá naděje ("volby i voliči jsou vrtkaví"). Nicméně se ve svém materiálu ani jednou nezmiňuje příčiny - proč vlastně dochází k tomu, že voliči mohou v USA zvolit Trumpa, Le Penovou ve Francii a Britové třeba hlasovat pro vystoupení z EU. Musela by přinejmenším napsat, že současné politické elity USA i EU vedou obyvatele do hluboké frustrace svým chováním, ignorací, a životem "horních deseti tisíc" oproti ostatním. Tato ignorace příčin (které se spíše zaměňují za důsledky) nyní v západním mediálním mainstreamu, žel, převažuje.

Podle novinářky, za celý svůj dospělý život neprožila tak dramatické události jako ty, s nimiž se musí Západ vypořádat s právě nyní.

Appelbaumová identifikuje tři klíčové body, které ohrožují „jednotu Západu" - možné vítězství prezidentských volbách ve Spojených státech republikána Donalda Trumpa, případné vítězství Marine Le Penové v prezidentských volbách ve Francii, stejně jako pravděpodobné vystoupení Velké Británii z Evropské unie, k čemuž je naplánováno referendum na červen letošního roku.

Trumpa označila za muže, kterého absolutně nezajímá to, co bylo posledními několika americkými prezidenty nazýváno „společnými hodnotami".

Podle Applebaumové, Trumpovi je lhostejné, zda bude Ukrajině povolen vstup do NATO. Kromě toho se v zásadě nezajímá ani o NATO, ani o garance bezpečnosti aliance. Rovněž řekl, že by USA neměly zasahovat do konfliktů, na nichž se podílí Evropa.

„Tyto konflikty nestojí za život Američanů. Odchod z Evropy umožní této zemi (USA) ušetřit miliony dolarů," cituje novinářka Trumpa. Zmínila rovněž také jeho ochotu navázat kontakt s Ruskem a budovat „skvělý vztah" s Putinem.

Trump se nezajímá o aliance, v nichž USA nyní jsou - nemůže je ochránit, tvrdí Applebaumová.

Podobná situace může nastat ve Francii. Po roce zde budou prezidentské volby, které by mohla vyhrát vůdkyně Národní fronty Marine Le Penová. Slíbila vyvést zemi ze sestavy EU a NATO, znárodnit francouzské společnosti, a omezovat účast zahraničních investorů.

Legrain varuje: Evropská unie se rozpadá alarmujícím tempem!

V době, kdy je pravděpodobné, že sliby Le Penovou budou prováděny, bude také Velká Británie  pravděpodobně již v půli cesty opustit Evropskou unii. Jestliže na konci červnového referenda většina Britů takovou možnost podpoří, potom jsou případné předpovědi o budoucnosti zcela zbytečné, konstatuje Applebaumová.

Pravděpodobně podobná referenda budou chtít uskutečnit další země EU. Není těžké si představit, že Spojené království opustí i NATO, pokračuje Applebaumová.

„Co se bude dít dál? Bez Francie přestane jednotný evropský trh v Evropě existovat. Bez Velké Británie si je těžké si představit, že NATO bude déle pokračovat,“ napsala s tím, že ale „ne všichni“ toho budou litovat.

(kou, prvnizpravy.cz, washingtonpost.com, foto: arch.)