Svátek má: Vladislav

Politika

Velikost textu:

WP: Na přístupech k Aleppu začíná „mini světová válka"!

WP: Na přístupech k Aleppu začíná „mini světová válka"!

V sázce boje o Aleppo závisí nejen výsledek války v Sýrii. Odborníci se domnívají, že se bude měnit geopolitické uspořádání v regionu - status Ruska, expanze „šíitské osy" z Íránu, vytvoření kurdského státu u tureckých hranic.

Ilustrační foto
18.únor 2016 - 01:12

Bitva v syrské provincii Aleppo se stává rizikem širšího vojenského konfliktu, píše The Washington Post.

Šéfka oddělení novin v Bejrútu Liz Slyová uvádí seznam subjektů zapojených do syrské krize: ruská letadla, útočící ze vzduchu, libanonští a iráčtí vojáci „v terénu", pod vedením vojenských poradců z Íránu. Dále různorodí syrští rebelové, podporovaní Spojenými státy, Tureckem, Saúdskou Arábií a Katarem, Kurdi spolupracující jak s Moskvou, tak Washingtonem, a militanti Islámského státu.

Autorka článku pochybuje, že budou splněny podmínky Mnichovské dohody o příměří v Sýrii, na druhou stranu ale občanská válka dosáhne takového rozsahu, že proti sobě budou stát přední světové mocnosti. Podobný názor sdílí politický poradce Shaikh Group (organizace, která se zapojila do procesu vyjednávání v průběhu syrské krize) Salman Shaik.

„Zde se roztáčí spirála nestability, a dostává se mimo kontrolu... Vidíme klasický příklad boje, kde je velmi obtížné určit rovnováhu sil, a to může být velmi nebezpečné," cituje Salmana WP.

Středem tohoto boje se stává Aleppo, a v sázce je nejen výsledek války v Sýrii, ale také geopolitické důsledky pro region, dodává komentátorka. Úspěšná kampaň syrské armády v Aleppu, podle jejího názoru, posílí postavení Ruska jako vedoucí síly na Středním Východě. Kromě toho podpora iráckých šíitských a libanonských vojenských oddílů rozšíří íránskou sféru vlivu daleko za tradiční „šíitskou osu" do sunnitských oblastí na severu Sýrie. V případě Turecka bude hlavním problémem je přítomnost Kurdů na syrsko-turecké hranici - jejich sen o nezávislém státu získává obrys reality kdy je na severu Sýrie politické vakuum. Jestli ho naplní, Kurdové získají významnou podporu ve svém boji.

„Kurdské Jednotky lidové ochrany využily americké nálety na východě Sýrie a rozšířily svou enklávu. Nyní jim jsou na ruku ruská letadla v Aleppu a Kurdové rozšířili další svoji enklávu. Jejich cílem je spojení obou enkláv o  délce více než poloviny turecko-syrské hranice," uvedla Liz Slyová.

Odborník Atlantické rady Fajsal Itani se domnívá, že Turecko nechce válku, ale hrozba eskalace konfliktu je skutečná. „Turecko je pod obrovským tlakem na svých hranicích, kde byli zničeny obránci, a vzniká tam kurdský kvazistát," prohlásil analytik.

HuffPost: Turecko má šanci změnit syrský konflikt v katastrofu

Hovoří-li se o vyslání vojsk do Sýrie a Saúdské Arábie, dává to důvod pro vznik spekulací o podpoře Rijádu případné turecké invazi, uzavírá Liz Sly. Ve stejné době ovšem ministr zahraničí království  Adel al-Džubejr uvedl, že rozhodnutí o zaslání speciálních sil do Sýrie bude přijato pouze tehdy, pokud Spojené státy deklarují nutnost vstupu pozemních jednotek do boje s Islámským státem.

Ovšem politologové Kenneth Pollack a Barbara Walterová si na stránkách The Wall Street Journal myslí, že od Washingtonu by se neměla očekávat racionální řešení regionálních problémů - nikdo neví, co opravdu v Bílém domě chtějí.

„Snahou přesvědčit všechny ostatní následovat americkou cestu se hlásíme k selhání. Pro srovnání: Obyvatelům Středního východu je jasné, co dělají Rusové - zaujali okamžitě šíitskou stranu konfliktu, podporují  Asada, za jehož zády je i podpora Íránu a Hizballáhu. „To neznamená, že to vyvolává radost u tradičních amerických spojenců - sunnitských států, ale aspoň chápou ruskou volbu. Co si ale neuvědomují, jsou děsivé strategie jejich dlouhodobého patrona – Washingtonu," uvedli analytici pro deník The Wall Street Journal.

(kou, prvnizpravy.cz, washingtonpost.com, foto: arch.)