Svátek má: Svatopluk

Politika

Velikost textu:

WP: Současné běsnění IS je více neúspěchem USA, než Evropy

WP: Současné běsnění IS je více neúspěchem USA, než Evropy

Poté, co vytvořily koalici pro boj s Islámským státem, nebyly Spojené státy schopny zadržet militanty, aby se Evropa nestala zranitelnou vůči terorismu a sociálním otřesům, píše David Ignatius, komentátor The Washington Post.

Ilustrační foto
24.březen 2016 - 20:03

„Američané, kteří méně podléhají tomuto ohrožení, si mohou samolibě myslet, že se jich to netýká, ale běsnění IS je větším selháním USA, a nikoli Evropy," uvedl.

V roce 2014 byla z podnětu Washingtonu vytvořena mezinárodní koalice proti IS, která měla skupinu „degradovat a nakonec zničit“, nicméně tato strategie nefungovala. V Iráku a Sýrii sice vliv IS poklesl, avšak nyní se rozšířil do dalších oblastí.

„Prezident Obama doufá, že historie pochválí jeho politiku, ale po teroristických útocích v Paříži a Bruselu, bude obrana tohoto úhlu pohledu, samozřejmě, obtížnější," konstatoval Ignatius. Ale zároveň ostře kritizuje i evropskou bezpečnost.

Poznamenal, že „cestu do Bruselu" připravila neschopnost evropských a amerických zpravodajských služeb koordinovat svoji činnost. „Američané a Evropané se někdy chovají, jako by byly z různých týmů," zdůrazňuje komentátor.

Brusel pod útokem teroru: Bomby zabíjely na letišti i v metru!

Přístup EU k zabezpečení označuje výslovně za „šokující a nepoužitelný".

Zejména upozorňuje na operaci k zadržení hlavního podezřelého v loňských teroristických útoků v Paříži Salaha Abdeslama. Belgické orgány ho více než 120 dní nemohly najít, ačkoliv se schoval „všem na očích," poukázal Ignatius.

„Úřady dovolily Molenbeeku (přistěhovalecká komuna v Bruselu, kde se skrýval Abdeslam), aby se  stal útočištěm pro Belgii nebezpečnějších teroristů, než  útočiště radikálů v Sýrii, Iráku a Libyi," zdůraznil komentátor.

Podle něj Evropa čelí v novodobé historii bezprecedentní hrozbě své bezpečnosti v době, kdy je ohrožena existence samotného evropský projektu. „Pokud by byla Evropa akcií, pragmatický investor by ji prodal," doplnil ironicky publicista.

EU by měla změnit svůj bezpečnostní systém a aby se zajistilo, že nic nebránilo výměně informací, posílit hranice a chránit občany. Stejně jako ve Spojených státech před útoky z 11. září, v Belgii byla příležitost odvrátit hrozbu, ale v obou případech úřady neudělaly včas správné závěry, shrnuje Ignatius.

(kou, prvnizpravy.cz, washingtonpost.com, foto: arch.)