Svátek má: Petr

Politika

Velikost textu:

wPolityce: Evropa se oblafla jako dítě důvěrou k Turecku!

wPolityce: Evropa se oblafla jako dítě důvěrou k Turecku!

Pomoc Ankary Evropě vypadá jako „politický outsourcing" nejhoršího druhu, z něho těží pouze turecká vláda. A Evropská unie tak definitivně ztratila svoji důvěryhodnost, píše polský tisk.

Ilustrační foto
24.březen 2016 - 20:02

Důvěrou Ankaře při řešení migrační krize se Evropa nechala oklamat, že turecké orgány úspěšně rozhodnou problematiku uprchlíků v zemi, napsaly polské noviny wPolityce.

Podle autora tohoto materiálu je dohoda uzavřená mezi zeměmi EU a Tureckem výhodná výhradně pro Ankaru, neboť čím více migrantů se dostane do Řecka, tím více syrských uprchlíků bude muset Evropa přijmout z turecké strany. Kromě toho Turecko obdrží EU 6 miliard eur vlastně na ochranu jeho hranic.

„Místo toho, aby se požadovalo po Erdoganovi dodržování základních principů, třeba jen ochranu hranic (a to by měl dělat tak nebo tak), nechala se Evropa oblafnout jako dítě," uvádí článek.

Přičemž turecký prezident Recep Tayyip Erdogan může buď vrátit uprchlíky do země svého původu, nebo je ponechat napospas osudu v ulicích Istanbulu a Izmiru, tvrdí autor článku. Politika turecké vlády povede k nové vlně přistěhovalců, jejichž cílem bude Evropa.

„Podpisem dohody na hraně legality s Tureckem nedosáhla Evropská unie ničeho: ani zmenšení počtu uprchlíků, ani ukončení humanitární krize na svých jižních hranicích, ale ztratila zbytky své důvěryhodnosti," zdůraznily noviny.

100 tisíc Španělů vystoupilo proti dohodě mezi EU a Tureckem!

Na Turecko jednoduše přesunuli odpovědnost za přijímání většinu přistěhovalců ze Středního východu, kteří se, bez ohledu na dohodu Evropské unie a Ankary, budou snažit dostat do Evropy. „To je politický „outsourcing" toho nejhoršího druhu," shrnuje autor materiálu.

V pátek na zasedání hlav států a představitelů vlád EU, účastníci se shodli na znění dohody s Tureckem. Ujednání vstoupilo v platnost dnem 20. března. Obsahuje zejména návrat do Turecka nelegálních přistěhovalců, kteří přijedou do Řecka z tureckého území, a přijímání legálních migrantů – Syřanů Evropskou unií z Turecku na principu „jeden za jednoho".

(kou, prvnizpravy.cz, wpolityce.pl, foto: arch.)