Svátek má: Svatopluk

Politika

Velikost textu:

WSJ: Pentagon a CIA chtějí „vytvořit Rusku skutečné nepříjemnosti"

WSJ: Pentagon a CIA chtějí „vytvořit Rusku skutečné nepříjemnosti"

Vysocí vojenští úředníci a členové amerických tajných služeb na posledních setkáních v Bílém domě stále ostřeji vystupovali proti Moskvě.

Ashton Carter, ministr obrany USA
25.únor 2016 - 01:04

Podle zdroje WSJ v prezidentově administrativě Spojených států vyzvali Washington „k vytvoření Rusku skutečné nepříjemnosti".

Šéf Pentagonu Ashton Carter, předseda Společného výboru náčelníků amerických štábu, generál Joseph Dunford, stejně jako ředitel CIA John Brennan jsou přesvědčeni, že příměří v Sýrii selže a stane se tak vinou Moskvy. Proto již předem výzývají k posílení protiruských akcí, to jest k „vytvoření Rusku skutečné nepříjemnosti", uvádí se list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroj v americké administrativě.

Podle publikace se  v Bílém domě, vedou spory o plánu B v případě selhání příměří v Sýrii. Odpovídající plán chtějí připravit úředníci Pentagonu a CIA. Navrhují zejména zesílení podpory militantům bojujích proti syrské vládě.

O jednání o plánu B hovořil při slyšení v Senátu také americký ministr John Kerry. „Nyní probíhá diskuse (mezi Spojenými státy a partnery) o plánu v případě selhání dohody o příměří," uvedl. Nicméně nespecifikoval, co je míněno tímto plánem a kdo je zapojen do diskuze.

Očekává se, že Carter a Dunford odešlou oficiální doporučení ohledně plánu B americkému prezidentovi Baracku Obamovi. V Bílém domě diskutovali kroky, jako je rozvědná podpora „umírněné opozici" v Sýrii a zavedení nových sankcí proti Rusku. Zároveň se vyjádřila pochybnost o tom, že by Evropa podpořila novou vlnu protiruských opatření.

Opravdu zlom? Mír v Sýrii na základě dohody USA a Ruska?

WSJ uvádí, že šéf Pentagon uvedl, že dosažená dohoda o příměří je jen „trikem". Americký ministr zahraničí na druhé straně oceňuje šance na dodržování příměří. Kerry domnívá, že by to prověřilo „zda lze důvěřovat Moskvě", tvrdí noviny s odvoláním na svůj zdroj.

„Vytvořená aliance „jestřábů“ vypovídá o rozporech mezi obranou a diplomacií. Tato aliance bude vyvíjet tlak na Obamu k přijetí tvrdších opatření proti Moskvě," uvedly WSJ. Poddajný vůdce USA pak riskuje hlubší zatažení Spojených států do syrského konfliktu, konstatuje tisk.

Podle vyjádření prezidentů USA a Ruska se obě země dohodly na ukončení válečného stavu v Sýrii mezi vládními silami a opozicí, s výjimkou teroristických organizací. Příměří vstupuje v platnost 27. února 2016.

(kou, prvnizpravy.cz, wsj.com, foto: arch.)