Svátek má: Jitka

Politika

Velikost textu:

WSJ: Putin otevřeně řekl o Turecku to, o čem Západ mlčí

WSJ: Putin otevřeně řekl o Turecku to, o čem Západ mlčí

Ruský prezident Vladimir Putin otevřeně vyjádřil názor, že Turecko a Erdogana vláda jsou „stoupenci teroristů", což na Západě formulují mnohem diplomatičtějšími tóny.

Vladimir Putin, prezident Ruské feferace
31.prosinec 2015 - 18:01

Uvedl to Stuart Rollo, výzkumník University of Sydney pro deník The Wall Street Journal.

Podle něj hraje Turecko v Sýrii nebezpečnou hru, a tím ztrácí pověst důvěryhodného partnera mezi spojenci na Západě.

„V reakci na incident se sestřelením bombardéru Su-24 Putin označil Erdoganovu vládu za „stoupence teroristů ". Tím otevřeně formuloval názor, o němž se na Západě hovoří mnohem diplomatičtějšími tóny. Turecko propouští svými hranicemi proudy ropy a ukradených artefaktů bojovníky IS, a v opačném směru se pohybují zahraniční džihádisti, peníze a zbraně," uvedl Rollo.

Putin: Vládnoucí elita Turecka je zodpovědná za smrt ruských vojáků!

Turecko bylo jednou z prvních zemí zapojených do syrského konfliktu, poukazuje expert. Podle něj, Ankara od počátku vsadila na svržení Bašára Asada, aby se stala dominantní silou v regionu. Situace v Sýrii se změnila, ale strategie Turecka nikoliv, poznamenal.

Turecko vede válku proti Kurdům v Sýrii, kteří se potýkají s IS, takže je Ankara součástí organizované teroristické sítě, která zahrnuje také Islámský stát.

Kromě toho se Ankara dohodla se Spojenými státy, aby mohly využívat dvě letecké základny Turecka pro letecké údery na cíle IS. Ty samé základny byly ale použity k útokům na kurdské jednotky v Iráku a Sýrii, konstatuje Rollo.

„Erdoganova vláda se stále více zabývá potlačováním Kurdů v Sýrii, než bojem s IS," je přesvědčen odborník.

WSJ připomíná, že původně Západ vnímal Turecko jako moderátora regionální stability, ale v průběhu doby se Ankara změnila na „sponzora mezinárodního terorismu". Turecko se stalo pro NATO „nebezpečným spojencem", který zatahuje Alianci do nežádoucího konfliktu s Ruskem, dospěl k závěru komentátor amerického vydání.

(kou, prvnizpravy.cz, wsj.com, foto: arch.)