Svátek má: Petr

Politika

Velikost textu:

WSJ: Rusko předvedlo vojenskou sílu, kterou Západ neočekával

WSJ: Rusko předvedlo vojenskou sílu, kterou Západ neočekával

Syrská kampaň demonstrovala úspěchy ruského obranného průmyslu, kterých dosáhl v posledních letech, a udělala Moskvě skvělou reklamu na světovém trhu se zbraněmi, píše Wall Street Journal.

Ilustrační foto
17.březen 2016 - 01:14

Rusko svojí vojenskou kampaní nejen zachránilo svého regionálního spojence - syrského prezidenta Bašára Asada, ale také získalo další výhody na mezinárodní scéně, píše americký deník.

Západu se nepodařilo izolovat Moskvu kvůli situaci na Ukrajině. Kromě toho musel konzultovat s Ruskem operace poté, co jeho letectvo zahájilo útoky v Sýrii. Zřízení bezletové zóny, což chtěly Spojené státy, se ukázalo být nemožné - byla příliš vysoká rizika sestřelení některého z ruských letadel, uvedl článek.

Rusko navíc prokázalo takovou odvahu a vojenskou sílu, kterou Západ neočekával. Kampaň ukázala, jak má ruská armáda zesílila v posledních letech. Moskva zvláště překvapila řadu vojenských expertů, že prováděla nálety na pozice militantů řadu měsíců. Ještě před několika lety se nemohla pochlubit takovým úspěchem, a nyní jen málo zemí může vést bojové operace v tomto režimu, píše WSJ.

SZ: USA jsou šokovány možnostmi ruské vojenské síly!

Vzdušná kampaň byla nový formátem pro ruské vojenské akce a vyžadovala mnohostrannou podporu pro tytto operace od vzdálené ruské hranice. To znamená, že munice byla dodána z Černého moře, připomínají noviny.

„Použití nového ruského vojenského hardware posloužilo dobré reklamě na světovém trhu se zbraněmi, kde Moskva konkuruje Washingtonu. Rusko v Sýrii ukázalo svá letadla v akci," napsal WSJ.

(kou, prvnizpravy.cz, wsj.com, foto: arch.)