Svátek má: Ctirad

Politika

Velikost textu:

WSJ: Spojenci USA se v syrském konfliktu postavili za Rusko

WSJ: Spojenci USA se v syrském konfliktu postavili za Rusko

Země jako Egypt, Jordánsko, Spojené arabské emiráty a Izrael vystupují ve prospěch užší spolupráce s Ruskem na urovnání syrského konfliktu, píše The Wall Street Journal.

Ilustrační foto
14.únor 2016 - 20:01

Účast ruských letadel v syrském konfliktu tlačí řadu amerických spojenců na Středním východě do spolupráce s Moskvou, píše The Wall Street Journal s odvoláním na arabské, izraelské a americké diplomaty.

„Posílení ruského vojenského zásahu v Sýrii rozděluje spojence Washingtonu na Středním Východě - některé země začínají vidět, že je třeba spolupracovat s Kremlem, podporující režim Bašara Asada," píše se v novinách.

Z hlediska deníku Wall Street Journal, tento druh změny komplikuje již tak obtížnou diplomatickou situaci: životně důsležití partneři USA zaujímají diametrálně odlišné postoje k sobě navzájem v klíčovém okamžiku.

Ve čtvrtek se zástupci USA, Ruska a dalších zemí setkali v Mnichově, aby diskutovali o příměří a trvalém řešení syrského konfliktu, který probíhá již téměř pět let.

Ty státy, které jsou nejvíce investovaly do povstání proti Bašáru Asadaovi - zejména Turecko, Saúdská Arábie a Katar, vyzvaly syrskou opozici, aby nešla na ústupky v jednáních a pokračovala v boji.

Avšak země jako Egypt, Jordánsko a Spojené arabské emiráty, naopak vyjádřily ochotu přijmout roli Moskvy v Sýrii a že je třeba úžeji v tomto ohledu spolupracovat s Kremlem.

„V důsledku našich diskusí s ruskou stranou jsme si uvědomili, že její hlavní úkol je boj proti teroristickým organizacím. Podporujeme veškerá mezinárodní úsilí zaměřené na vymýcení terorismu v Sýrii," řekl v pondělí egyptský ministr zahraničí Sameh Šoukry.

„Musíme jednat společně, a ponechat stranou všechny naše regionální rozdíly," uvedl korunní princ SAE Abu Dhabi Mohammed Al Nahyan, s nímž se ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov setkal minulý týden. Jordánsko umístilo v hlavním městě Ammánu zvláštní centrum pro koordinaci činností s Ruskem v Sýrii. Kromě toho, nepřetržitou komunikaci s Moskvou ohledně podobných akcí podporuje Izrael.

Někteří analytici a diplomaté se domnívají, že další američtí spojenci mají tendenci se klonit k Rusku, protože jsou zklamáni s postavením Obamovy administrativy vůči syrskému konfliktu.

WP: Rusko v Sýrii nadále postupuje a Obama sedí s rukama v klíně

„Mnoho států ze Středního východu říká, že uběhly čtyři roky a Spojené státy zapříčinily chaos v Sýrii, nebo obecně neudělaly nic," řekl Fajsal Itani, vedoucí pracovník v Atlantické rady (Atlantic Council). Právě tyto země se domnívají, že Rusko zaujímá pozici dospělého člověka v této situaci, dodal.

V loňském roce byly mnohé arabské země přesvědčeny o křehkosti pozice Bašára Asada, poté,  co opozice zahájila útok v provincii Latakia. Bojovníci se připravovali na odříznutí Damašku od pobřeží, s tím, že by jim umožnilo „zaškrtit" syrskou vládu.

Nicméně v posledních několika měsících syrská armáda s pomocí ruského leteckého zbavila Latakii militantů a tlačí je k turecké hranici.

(kou, prvnizpravy.cz, wsj.com, foto: arch.)