Svátek má: Oldřich

Politika

Velikost textu:

Z bláta do louže: Turčynov může nahradit Jaceňuka

Z bláta do louže: Turčynov může nahradit Jaceňuka

Alexander Turčynov může získat významnou podporu politických stran jako kandidát na post šéfa ukrajinského kabinetu, ale hodně bude záležet na schválení Západu, uvedly ukrajinské Vesti.

Alexander Turčynov, tajemník Národní rady
24.únor 2016 - 22:02

Některé politické strany jsou připraveny podpořit kandidaturu tajemníka bezpečnosti a obrany Národní rady (NSDC) Ukrajiny Alexandra Turčynova na post předsedy vlády, napsal deník Vesti s odkazem na anonymní zdroje v ukrajinské prezidentské administrativy.

„Záchránit premiéra Jaceňuka nemá naději na úspěch. Rada ho nepodporuje...Obyvatelé rovněž. Vedou se konzultace. Turčinova na místě premiéra jsou ochotny podpořit Blok Petro Porošenka, a část Národní fronty, Radikální strana, Vůle lidu "a možní i Svépomoc," řekl deníku zdroj.

Nicméně, jak píší noviny, situace nemusí být tak jednoduchá, vzhledem k tomu, že Evropa a USA budou mít významný dopad na rozhodnutí administrativy, a Turčynov stále pro Západ představuje „temnou" etapu historie Ukrajiny.

Rogozin nazval Turčynova debilem - kvůli "špinavé bombě"

Ukrajinský deník je přitom poměrně mírný. Turčynov znám svým krajně negativním vztahem k Rusku a vysloužil si dokonce od ruského vicepremiéra Dmitrije Rogozina označení „debil“ za to, že připustil schopnost vytvořit a použít na Ukrajině „špinavou" atomovou bombu. Turčynov začal svoji kariéru jako předseda agitačního a propagačního výboru Komunistického svazu mládeže (Komsomolu) v Dněpropetrovské oblasti a po svržení Janukovyče se stal předsedou parlamentu, aby se později stal tajemníkem Národní rady.

Nejvyšší radě se dosud nepodařilo rozpustit vládu vedenou premiérem Arsenijem Jaceňukem, neboť pro vyslovení nedůvěry kabinetu nebyl dostatečný počet hlasů. Zároveň však parlament označil práci vlády za neuspokojivou. Někteří poslanci sdělili, že neúspěch hlasování byl údajně plánoval prezident Petro Porošenkem, Jaceňukem a oligarchy.

(kou, prvnizpravy.cz, vesti-ukr.com, foto: arch.)