Svátek má: Svatoslav

Politika

Velikost textu:

Za Erdoganův „tanec s islámem“ zaplatí nejen Turecko, ale celý region!

Za Erdoganův „tanec s islámem“ zaplatí nejen Turecko, ale celý region!

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan odmítl tradiční turecký pragmatismus ve prospěch ideologie islamismu.

Recep Tayyip Erdogan vsadil na islamismus
16.leden 2016 - 01:12

Nyní za to bude muset zaplatit nejen samo Turecko, kde se nedávno odehrál teroristický čin, ale i celý region, v němž se situace stává ještě nestabilnější, uvedlo vydání Politico.

„Flirtování prezidenta Recep Tayyip Erdoğan s radikálním islámem v Sýrii a jeho přechod  od demokratického reformátora až k nesnesitelnému despotickému populistovi zmátl Američany, kteří se snaží s Tureckem spolupracovat, a které je nominální spojencem USA a členem NATO," píše Politico.
 
Podle publikace si Erdogan zcela vědomě vybral svůj politický směr - a nyní sklízí jeho plody. Podle autorů, útok, k němuž došlo v centru Istanbulu, je pravděpodobně důsledkem riskantního dobrodružství Erdogana v Sýrii, když byla jeho vláda slepá k činnosti islamistů na jejich jižní hranici.
 
„Od okamžiku, kdy Erdogan zaujal post prezidenta v roce 2014, odmítl tradiční tureckou pragmatickou politiku ve prospěch politiky ideologie islamismu," zdůrazňuje Politico. To vedlo k tolerantnímu přístupu k ozbrojencům, bojujících proti Bašáru Asadovi, což vedlo k umístění takových skupin jako IS u hranic. A ti nyní, zdá se, poslali sebevražedný bombový útok do hlavního města Turecka.

NYT: Erdogan? Nejhorší obavy se naplnily! 


Publikace uvádí, že „nebezpečný Erdoganův tanec s radikálním islámem" nejen dále destabilizoval region a ohrozil americké zájmy, ale také způsobil přímé škody bezpečnostním a ekonomickým vyhlídkám Turecka, protože většinu obětí tvořili turisté z Německa. Přesto bude prezident Turecka pokračovat ve své regionální politice.
 
Politico je přesvědčeno, že jeho přehmaty v Sýrii „nelze srovnávat s historicky pragmatickým přístupem Turecka", a že jeho riskantní taktika se sázkou na ideologii utrpí porážku. Podařilo se mu sice dosáhnout značného politického úspěchu, za nějž však bude muset zaplatit nejen on sám, ale i turecký lid a celý region.

(kou, prvnizpravy.cz, politico.eu, foto: arch.)