Svátek má: Barbora

Politika

Velikost textu:

Zacharová obvinila zástupce EU z bezcharakterního zkreslování!

Zacharová obvinila zástupce EU z bezcharakterního zkreslování!

EU bude možná chtít diskutovat s Ruskem o zrušení sankcí, „ale jen když mu zámoří dovolí," uvedla ruská mluvčí ministerstva zahraničí Maria Zacharová, když komentovala velvyslance EU Vygaudase Ušackase.

Maria Zacharová, ruské ministerstvo zahraničí
15.leden 2016 - 01:13

„Sotva se okomentovaly Erdoganovy nesmysly o Ruskem údajně vytvářené „butikové země kolem Latakie", a z nebe spadla další hvězda – velvyslanec EU v Rusku," píše značně emotivně Zacharová v prohlášení na Facebooku.

Následně cituje Ušackase: „Dialog o zrušení sankcí se provádí prostřednictvím různých pracovních skupin k dohodě o Minsku. A pokud strany, které podepsaly dohodu z Minsku, je plně uplatní, pak se příjme řešení."

„Jak můžete tak bezohledně ... říkat nesouvisející věci. Jaké jednání o zrušení sankcí prostřednictvím různých pracovních skupin? Kde je to obsahem minských dohod?“ ptá se značně rozčílená mluvčí.

Ti, kteří jsou schopni samostatně číst, tak si přečtěte text smlouvy z Minsku - není tam žádná zmínka o sankcích. Ti, kteří jsou schopni samostatně používat vyhledávací služby, najdete proslov Sergeje Lavrova, který opakovaně prohlásil, že jednání o zrušení sankcí se nekoná, protože my jsme je nezavedli, ale zavedla je Evropské unie pod tlakem Spojených států, a tento problém není ruský, ale těch, co si to vymysleli," upozornila Zacharová.

Podle ní se „žádný dialog s Ruskem nejen nevede, ale ani toto téma nebylo nikdy vzneseno během dvoustranných nebo vícestranných jednání".

„Proto je nemožné vést dialog, diskutovat o odstranění toho, co druhý zavedl pod tlakem třetích,“ zdůraznila zástupkyně ruského ministerstva zahraničí. „Pan Ušackas, možná, předvádí hezkou tvář  ve slavné hře. Je docela dobře možné, že EU chce jednat s Ruskem o zrušení sankcí (už jen proto,  že poškozují samotné Evropany), ale jen když jim to ze zámoří dovolí."

„Ale nemůžete vydávat zbožná přání za realitu: po rezignaci na suverenitu při rozhodování o mezinárodní agendě není na vině zrcadlo," uvedla.

Zacharová: Zábavná schizofrenie EU k Rusku

Vztahy mezi Ruskem a Západem se zhoršily kvůli situací na Ukrajině. Evropská unie a Spojené státy přešly od sankcí vůči některým jednotlivcům a společnostem na opatření proti celým odvětvím ruského hospodářství.

V reakci Rusko omezilo dovoz potravinářských výrobků ze zemí, které proti němu vyhlásily sankce: Spojeným státům, členským zemím EU, Kanadě, Austrálii a Norsku.

Na konci prosince Ušackas řekl, že obchodní vztahy mezi EU a Ruskem jsou „nejdůležitější", a že Moskva a Evropská unie mají zájem na urychleném ukončení sankcí.

(kou, prvnizpravy.cz, vz.ru, foto: arch.)