Svátek má: Vladislav

Politika

Velikost textu:

Zakladatel Stratforu: USA nedovolí sbližování Ruska a Německa!

Zakladatel Stratforu: USA nedovolí sbližování Ruska a Německa!

Washington pozorně sleduje vztahy mezi Ruskem a Německem a snaží se zabránit nepřijatelnému spojenectví mezi oběma zeměmi, řekl George Friedman.

Angela Merkelová a Vladimir Putin
2.únor 2016 - 01:10

Posílení partnerství mezi Ruskem a Německem by mohlo dát podnět k posílení obou zemí, avšak takový vývoj je hrozbou pro americké zájmy, řekl George Friedman, zakladatel analytické společnosti Stratfor v rozhovoru s Deutsche Wirtschafts Nachrichten.

Německo je dnes pod obrovským tlakem a je velmi zranitelné ekonomicky, což znamená, že musí aktivně spolupracovat s ostatními zeměmi. Každá změna v eurozóně se může negativně promítnout. Navíc je Německo vázáno na rozvíjející se země a vývozních trzích. Nicméně, výběr partnerů je poměrně omezený: zejména příznivé pro ni ve všech ohledech přiblížení se Rusku zapříčiní tvrdý odpor ze strany Spojených států, tvrdí Friedman.

Schizofrenie Merkelové: Sankce i partnerství s Ruskem

Podle analytika, je důležitým cílem Washingtonu, který bude sledovat i v budoucnu - zabránit oteplování mezi oběma zeměmi. Navíc, jak Friedman poznamenává: „USA nejsou jedinou zemí, která se snaží, aby se zabránilo posílení spolupráce mezi Moskvou a Berlínem. V Evropě existuje dostatek zemí, které se staví proti takové unii, například, jedni z nejžhavějších oponentů jsou Polsko a Francie." Podle něj spojenectví Německa a Ruska vyvolává v Evropě strach a hrůzu.

(kou, prvnizpravy.cz, deutsche-wirtschafts-nachrichten.de, foto: arch.)