Svátek má: Dana

Politika

Velikost textu:

Západ na straně Saúdské Arábie proti Íránu: Tyran, ale náš tyran

Západ na straně Saúdské Arábie proti Íránu: Tyran, ale náš tyran

Bez ohledu na to, jak odporný je to režim, byl by kolaps Saúdské Arábie mnohem horší, píše britský The Independent.

Ilustrační foto
6.leden 2016 - 01:13

Publikace se věnovala prudkému zhoršení vztahů mezi největší arabskou monarchií a Íránem poté, co byl saúdskými úřady popraven šíitský kazatel Nimr al-Nimr.

Existuje pokušení říci, že případě obou režimů bychom chtěli bychom mít něco společného tak vzácně, jak je to jen možné.Nicméně, v tomto případě není jiná možnost: Saúdská Arábie je mnoho let spojencem Západu a platí ohromné peníze za západní zbraně, během čehož Západ, zakrýval oči před porušováním lidských práv a pronásledováním opozice v Saúdské Arábii, a nevidí žádný smysl nekupovat tamější ropu, uvedly noviny.

Vládnoucí režim v monarchi je v mnoha směrech skandální, ale vidět pád domu Saúdů, nemluvě o vyprovokování něčeho takového, není v našem zájmu, přiznává deník

Po tomto výmluvném závěru, noviny připomněly, že Saúdská Arábie má v muslimském světě zvláštní postavení, protože na jejím území jsou svatyně Mekka a Medina. Z hořké zkušenosti z Iráku a Libye víme, že pád tyranů na Středním východě nevede k demokracii, ale k chaosu, tvrdí list. V případě Saúdské Arábie, není pochyb o tom, že Islámský stát, a Al-Káida dychtí převzít kontrolu obou svatých míst a získat příslušnou náboženskou prestiž. Proto je velmi důležité, aby se zabránilo takové možnosti, dochází k závěru The Independent. V jiném článku na svých stránkách se ale o takém postoji pochybuje viz:

Independent: Musí se Západ i nadále ponižovat před Saúdskou Arábií?

Saúdská Arábie je důležitým spojencem Velké Británie a je důvěryhodnější než Írán, napsaly v úvodníku britské The Times.

V současné době je podle novin riziko, že se Blízký východ zcela ponoří do náboženských konfliktů šíitů a sunnitů, výrazně vyšší, než tomu bylo před 10 lety v Iráku. Přičemž popravený šejk al-Nimr, zdůraznil tisk, nebyl terorista, spíše by se dal nazvat disidentem, vystupujícím v království za práva místních šíitů.

Současný saúdský monarcha, král Salman, poznamenaly The Times, je znám skutečností, že méně než jeden rok své vlády musel opustit proces liberalizace a mnoho reforem, které začal jeho starší bratr, král Abdulláh.

List dospívá k názoru, že v nejhorší variantě vývoje Teherán obnoví svůj program vývoje jaderných zbraní, a odstoupí od dohody se Západem, a pak „božská odplata", kterou vyhlásil íránský ajatolláh Alí Chameneí, získá apokalyptický tón.

V současné době je v moci krále Salman tato rizika omezit návratem na cestu reforem svého předchůdce, a zmírnit náboženské napětí, než ho rozpalovat. Revoluce v Saúdské Arábii by mohla vést k vyšším cenám ropy a destabilizovat celý region. A v našem nejlepším zájmu a v zájmu krále Salman je najít vůči tomu alternativu, uzavřely The Times.

(kou, prvnizpravy.cz, eadaily.com, foto: arch.)