Svátek má: Petr

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Ideálním členem vlády by mohl být nemajetný bezdomovec (VIDEO)

Zbořil: Ideálním členem vlády by mohl být nemajetný bezdomovec (VIDEO)

<< VIDEO >> V Sýrii už týden trvá příměří, naopak u nás se dá hovořit o jakémsi nepříměří na politické scéně, blíží se krajské volby...

Zdeněk Zbořil
5.březen 2016 - 21:23

Jedním z bodů předvolební agitace ČSSD a s ní většiny politických stran se stal  "antibabišismus" , ale může to být i útok na ČSSD, na kolaiční vládu...

A co vy na to říkáte pane Zbořile?

V Sýrii je to jednoduché, i když se tam válčí, tak ti co se dohodli jsou největšími garanty, jsou to největší autority, u nás je to mnohem komplikovanější, protože nevíme, kdou jsou to ty autority. Poslanecká sněmovna to zřejmě nebude, ta je nejméně populární politickou institucí podle veřejného mínění a naopak tou nejpopulárnější stranou jsou Starostové a prezident republiky, který dosáhl podle některých průzkumů až 70% popularity.

Nejhorší je, že to vyvolává dojem, že u nás není politická autorita a že se o politických událostech nerozhoduje na politickém jevišti, ale v zákulisí, rozhodně to jsou nevolené elity, kteří významně ovlivňují vysílání veřejnoprávních médií, ovlivňují tištěná média a další a další instituce.ČSSD odstartovala své agitační úsilí, které jí má přinést úspěch v nadcházejících krajských a senátních volbách impozantní salvou – útokem na majetkové poměry Andreje Babiše. Ty považuje za neslučitelné s jeho úřadováním na MF. Na jednu misku vah položila své ústavně právní kutilství a snahu reagovat na každý pohyb ve veřejné sféře alespoň novým zákonem, na druhou, aniž si to snad uvědomila, osud koaliční vlády.

Pokud si její právní experti mysleli, že ČSSD potřebuje střílet na ANO 2011 přes Andreje Babiše, můžeme ji  upozornit, že to nemusí mít velký vliv na výsledky zmíněných voleb a ani na poměry v ANO 2011, ale že to ohrožuje nejen soudržnost koaliční vlády, ale že to přibližuje i možnost předčasných voleb vč.přízraku období úřednické vlády. Ale  vnáší to i nejistotu do vlastních stranických řad,  které nejsou tak jednolité, jak se snaží předseda ČSSD  a deník Právo prezentovat.

Nestačilo ani varování, když  iniciativu ČSSD podpořily téměř všechny parlamentní strany jako „jeden muž a jedna žena“. Zřejmě si také „přátelé“ ani nepoložili otázku, jak je možné, že v té nevážené a rozhádané PS PČR sněmovně se tak rychle shodli komunisté, občanští demokrati, TOP 09, KDU-ČSL. Jako kdyby při příležitosti 68.výročí Vítězného února si chtěli zopakovat smutný osud dnes už téměř zapomenutých radikálních demokratů.

Kromě jiného také nezaznamenali, že jejich odvážný čin předpokládá změnu Ústavy ČR a je zásahem do „ducha“ a ustanovení Listiny základních práv a svobod. Přehlédli, že i věcně nemají celou věc důkladně promyšlenou. S typickým zahleděním do vlastní velikosti si nevšimli,  že je třeba také definovat „podnik“ a „podnikatele“, zda to je vlastník miliard nebo stovek Kč, zda má tisíce nebo desítky zaměstnanců, a zda by nebyl nejlepším kandidátem na ministra bezdětný, svobodný bezdomovec, který by nemohl své jmění skrývat za nějakého bílého koně, ať již jím bude rodinný příslušník nebo  dočasně registrovaná s.r.o. v ČR nebo dokonce něco podobného v zahraničí..

Protože se v této souvislosti nemluví o těch, kteří mají miliardové majetky v ČR a v zahraničí, a mohou se dostávat do podobného střetu zájmů jako Andrej Babiš,  budou-li ministry zahraničních věcí nebo poslanci či senátory, chtělo by to do preambule Ústavy  doplnit ještě to starohusitské Hrr na ně! A všechen majetek do společných kádí, které budou patřit všem. Zatím je to jen první krok,  ale ty další ještě jistě přijdou, až zjistíme, že někdo má víc než my.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)