Svátek má: Matěj

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Islámský stát je výplodem euro-amerických stratégů

Zbořil: Islámský stát je výplodem euro-amerických  stratégů

V komentáři k českému komentovanému  překladu Koránu píše Ivan Hrbek, významný arabista světové úrovně, že „

Zdeněk Zbořil
22.březen 2016 - 01:11

„...Podoben obrovskému měchu visícímu nad spojnicí Afriky a Asie, rozkládá se Arabský poloostrov – holý a neúrodný ve své větší části – mezi Rudým mořem, Indickým oceánem a Perským zálivem“. Všímá si také toho, že hranice této Arábia Félix, jak Arabský poloostrov nazývali římští kartografové,  jsou dány nejen délkou mořských pobřeží, ale i rozlehlostí pevniny. A tam, kde končí pouštní a stepní Arábie, „tam začíná Úrodný půlměsíc, který poloobloukem svírá poloostrova ze severu“. Píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.

Tudy procházely obchodní cesty a vojska válečníků, které křižovaly „Úrodný půlměsíc“ západním i východním směrem. Bylo a dodnes je lhostejné zda po těchto cestách procházely velbloudí karavany, armády osmanských Turků,  poutníci a vojáci honosící se znamením kříže, později, v době předropné, francouzští a britští dobyvatelé, kteří od konce 18.století považovali tuto oblast za „strategickou“.

Nejen do Anatólie, ale i do Zakavkazska směřovalo ruské “tažení na jih“, a když se dočasně zhroutil „nemocný muž na Bosporu“, byl to signál  pro tažení loupežných Evropanů za ropnými a lidskými zdroji do krajin, kde vznikaly nejstarší lidské kultury a civilizace. Proto si Francie a Velká Británie rozdělily podle Sykes-Picotova memoranda své sféry vlivu ještě v roce 1916 a ačkoli toto rozdělení nemělo dlouhého trvání, zůstalo po něm dědictví nesmyslně stanovených hranic původně neexistujících  států, se kterým máme potíže dodnes.

Když se suverény světovlády začaly postupně stávat Spojené státy a Sovětský svaz,  opět se bez zájmu o „důstojné životy“ místního obyvatelstva sjednávaly tajné dohody v zájmu obou velmocí. Proto se také v roce 1955 objevil  Bagdádský pakt z dílny Johna F.Dullese. Ten byl o několik let později přejmenován na CENTO (Central Treaty Organization)  a jeho sídlo přeneseno z Bagdádu do Ankary.

Tím měl vzniknout řetězec sloužící k „zadržování SSSR“ v globálním měřítku, protože spojoval CENTO a NATO se SEATO (South-East Asia Treaty Organization). Tyto “pakty“ si přidaly do svých programů kromě „zadržování komunistů“ také hledání možností obnovit vliv v některých zemích bývalých kolonií (Vietnamu, Indii, na Filipínách atd.). Ale ani tyto organizační struktury nepřežily svého ideového zakladatele a přinesly do  neevropských zemí, které se měly naučit svobodě a demokracii, války, revoluce a konečně,  daly vzniknout různým typům  autoritářských režimů, které tam existují dodnes.

Během ženevských jednání o Sýrii nevznikne v roce 2016  nové CENTO se sídlem v Ankaře nebo Damašku, ale po zkušenostech, které máme s angažmá evropských států (dnes úzce spolupracujících se Spojenými státy) se jistě bude hrát  i v Ženevě o „zadržování Rusů“, což je heslo téměř identické se „zadržováním komunismu“.

Zbořil: Stažení ruské armády ze Sýrie může být jenom trik (VIDEO)

Stále se nám vkrádá myšlenka, zda tzv. Islámský stát, který podle našich „zuřivých reportérů“ měl být obnovou chalífátu – státu všech muslimů – nebyl nápad spíše euro-amerických politicko vojenských stratégů, než, „domorodců“, jak o tom svědčí mj. i počet islámských žoldnéřů z Evropy nebo z některých zemích bývalého SSSR. Dokonce bychom si mohli dovolit prorokovat, že pokud se budou USA a RF nacházet „ve stavu válečném“, jak se o tom vášnivě diskutuje v EU a EP, pak ani ženevská jednání o Sýrii nebudou mít větší cenu spotřebovaného kancelářského papíru během konference a nákladů na pobytové výdaje reprezentantů, které tam různé země posílají dokonce i v přestrojení za věci znalé a o věcech rozhodující politiky.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)