Svátek má: Svatopluk

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Neúspěch Fica je dar z nebes pro Merkelovou!

Zbořil: Neúspěch Fica je dar z nebes pro Merkelovou!

 << VIDEO >> Během tohoto týdne nejen politici hodnotí překvapivý výsledek slovenských voleb, kdy sice vyhrál Ficův SMER, ale ne zase o tolik hlasů, aby mohl jednoznačně určovat směřování slovenské politiky. A právě nad tím se v exkluzivním videu pro Prvnizpravy.cz zamýšlí Zdeněk Zbořil.

Zdeněk Zbořil
13.březen 2016 - 20:02

V obchodech máme různé tématické týdny, máme francouzský týden, asijský týden a teď po slovenských volbách se nám objevil v politice slovenský týden.

A co vy na to říkáte pane Zbořile?

„Zpravodajským hemžením“ v souvislosti se všeobecnými slovenskými volbami nazval pro nás anonymní autor pod značkou   vlkp na “blogu obyčejných lidí“ svou analýzu pod titulkem „Hůř to dopadnout nemohlo a přesto bude ještě hůř….“ (Kosa nostra zostra..., 6/3 2016)

Je to důkladný rozbor doložený statistikami, asi jedním z nejlepších publikovaných v češtině. Stojí za přečtení, včetně dat, ze kterých vyplývá, že Ficův SMER byl „neúspěšný“ zejména v Bratislavě (osmém nejbohatším regionu Evropy) a na západním Slovensku. Nezapírá svoje zklamání, ale snaží se dobrat příčin, proč k tomuto stavu došlo a zda   někteří občané Slovenské republiky nepovažují za svoji výhru hned několik poražených.

Podobná situace, z hlediska volebního systému,  volební a povolební strategie je i v ČR, a proto, podle jeho názoru,  považovali v pražské ČT slovenské volby za mimořádně důležité nejen pro Slovensko ale i ČR, V4 a “celou Evropu“.  Ve „slovenském studiu“ ještě po půlnoci diskutovali „analytici“ v úloze agitátorů, jak je tam v poslední době zvykem. A právě proto doporučujeme stať vlkp ke čtení.

Nás na ní nás také zaujalo, že její autor se zabývá i ohlasem slovenských voleb v blízkém i vzdálenějším zahraničí, a že si klade otázku, zda tento zájem v Bruselu a Berlíně není motivován také neposlušností V4,  která se,  alespoň v souvislosti s migrační krizí,  snažila v rámci EU emancipovat. Proto si všimněme  s jakou radostí  přivítal výsledky slovenských voleb prezident Kiska, který je podle svého životopisu v politice nepopsaným listem, přehlédneme-li jeho krátkodobé zaměstnání ve Spojených státech a dobročinnost v ČR. Také pánové Demeš a Sebeldi slaví, protože „splnili úkol zastavit Fica“, a podle slov italského poslance EP, tak „budou konečně  ze Slovenska přicházet optimistické zprávy“.Připomeneme-li si rozdílné názory slovenského prezidenta a dosavadního předsedy vlády na řešení migrační krize, můžeme konstatovat, že v předvečer slovenského předsednictví EU, kdy je možné považovat neúspěch SMERu „za dar z nebes pro Merkelovou“, ve skutečnosti jde o krizi odloženou na neurčito. Celé “malé“ Slovensko totiž volilo jinak než Bratislava a Západ a vlastně podle Palackého hesla „Nic než národ!“ A tak je možná ten italsko-bruselský optimismus trochu předčasný.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)