Svátek má: Oldřich

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Stažení ruské armády ze Sýrie může být jenom trik (VIDEO)

Zbořil: Stažení ruské armády ze Sýrie může být jenom trik (VIDEO)

<< VIDEO >> V tomto týdnu  připravil překvapení pro celý svět ruský prezident Vladimir Putin, který ohlásil stahování ruských vojsk ze Sýrie.

Zdeněk Zbořil
20.březen 2016 - 01:14

Ze Sýrie odlétla nejspíše letka bombardérů SU-34 do svých základen v Rusku, ale v Sýrii dál zůstávájí ruští vojáci na základnách a letadla, která nadále útočí na pozice islamistů a možná i syrských rebelů.

A co vy na to říkáte pane Zbořile?

Já se obávám, že stažení ruské armády může být jenom trik před zahájením ženevských rozhovorů o Sýrii. Ale nesmíme zároveň zapomínat na to, že kromě bojů v Sýrii stále pokračujíboje v severním Iráku.Já si myslím, že se nyní jedná o nějaké nové blokové uspořádání světa, tak jako to bylo v padesátých letech, kdy vznikaly bloky jako NATO,CENTO, SEAT a další dnes už zaniklé bloky. Mimochodem pokud jde o Bagdádský blok, můžeme letos oslavit jeho výročí vzniku i zániku.

Ale možná, že se strategické vojenskopolitické myšlení na celém světě změnilo a vznikají nové spojenecké svazky. Potom do vzorce rodící se nové mezinárodní politiky můžeme vsadit i proběhlé německé volby, migraci, úvahy o zamrzlém ukrajinském konfliktu, který může mít pokračování v návaznosti na pronikání mocenských struktur do oblasti kaspického bazénu.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)