Svátek má: Patrik

Politika

Velikost textu:

Zdeněk Zbořil: Akce B jako Babiš

Zdeněk Zbořil: Akce B jako Babiš

<< VIDEO >> Tento týden je poznamenán hlavně bruselskými událostmi, zesílenými vojenskými a policejními kontrolami, v Rostově na Donu spadlo za dosud nevyjasněných okolností dubajské letadlo.

Zdeněk Zbořil
27.březen 2016 - 01:13

U nás zasedala Poslanecká sněmovna na mimořádné schůzi svolané ke kauze Čapí hnízdo.

A co vy na to říkáte pane Zbořile?

Opozicí v PS PČR povojensku chápaná Akce B  (Babiš a Čapí hnízdo) ukázala, že  jde jen o čtyři věci. Nikoli jen kritizovat, ale hlavně dehonestovat Andreje Babiše. Buď ho přimět k okamžité rezignaci, nebo mu otrávit život pomocí špinavých her, kterým, asi omylem,  říkáme česká politika. Je to prostředí osobních  animozit a  záští,  které jako magnet přitahuje vzpurné deprivanty, kterým jde o okázalost, majetek, high-life po česku, včetně rautů a domněle půvabných zlatokopek. Prostředí, kterému je cizí snaha „spravovat obec“, starat se o rodinu a úspěšně „vést“, nikoli „vlastnit“ podnik. Nejen podnikavost, jak o ní mluví sám Babiš a také lidé stejného ražení, kteří dnes zatím jen pauzírují v Senátu, předpokládá jinak uvažovat o řízení státu,  a proto jsou “vadou v systému“.

Druhým zřetelným cílem bylo prostřednictvím neúprosné kritiky Andreje Babiše dehonestovat celé Hnutí ANO 2011 a principy na kterých vzniklo a kterými se snaží řídit.  Ale hlavně, to zatřetí,  vyvolat vládní krizi, která by mohla mít  řešení ve vytvoření nové koalice nebo menšinové vlády ČSSD a KDU-ČSL, kterou by TOP 09, nebo snad i ODS, „tolerovaly“. Toto v posledních týdnech několikrát  někdy otevřeně, někdy skrytě naznačoval deník  Právo v odkazech na hojně citovaná slova Miroslava Kalouska

Konečně čtvrtým cílem Akce B, automaticky z výše uvedeného vyplývajícím, by měl být jakýsi kolaterální efekt, oslabení ČSSD, otřes její zranitelné jednoty a, konečně, ale nikoli na posledním místě, oživit  podezíravost mezi autoritativními osobnostmi v jejím vedení.
 
Zda se těchto cílů podaří dosáhnout ještě nevíme, ale jisté je, že Babišův  projev nejen sumarizoval nepravosti  dosavadního režimu vládnutí, ale nabídl také  “investigativním médiusům“ možnost zabývat se v Babišově zprávě zmíněnými případy. Podle mediálně popíraného, ale dnes už zřejmě většinového názoru, by tento soupis měl sloužit i  jako podklad orgánům činným v trestním řízení Navíc vážnost projevu  člena vlády na půdě PS PČR je  významná. i proto, že  zde bude nadlouho, možná navěky archivován,Primitivně nenávistné a podezřele hysterické projevy zejména Miroslava Kalouska a Petra Fialy, ale i dalších poslanců z řad ODS a TOP 09, postrádaly, kromě neustále se opakujících expresivních výroků, pouze výzvy k rezignaci ministerstva financí a “konání“ ministerského předsedy.  Tomu rozumíme jen jako  gottwaldovskému „obrození“ dosavadního kabinetu, nebo   odstoupení ve prospěch  nové koalice. Symptomatické bylo Fialou neustále opakované „postavení se čelem“, což je slovní spojení, které  nejen nám starším, ale i mnoha o trochu mladším, vyvolává vzpomínky na dobu tlachavého komunismu.

Fiala a Kalousek et al. se dopustili ještě jedné typické chyby, běžné v české  politice. Příliš brzy a příliš rychle  oznámili, oč jim jde. O  svržení nebo ovládnutí vlády, třeba prostřednictvím resuscitované „opoziční smlouvy“, a to hned a honem. Babišovi  kritici si  to dnes už zřejmě  uvědomili, to ale neznamená že včas. Projednáváním nevýznamné záležitosti dali jednak Ano 2011 možnost  využít v Babišově projevu zmíněné věci a události v podzimní předvolební kampani a také, že není jisté, jak dlouho se celá věc potáhne, kdy se omrzí. Ale že pachuť nechutenství budeme cítit dlouho, je už dnes nesporné..

Konečně je pozoruhodné i tzv. mediální pokrytí Akce B, které má všechny znaky TV ignorance, kritizované v posledních 2-3 letech nejen veřejností, ale  i odborníky. Pozoruhodným v této souvislosti byl rozhovor ČT s poslancem Faltýnkem (předsedou poslaneckého klubu Ano),  ve kterém nám  jej  zpovídající osoba sdělila k jedné jeho.konkrétní odpovědi::„To není náš názor!“.Tato bezelstnost je  přímo omračující: Jeho autorka asi netuší, že nás její názory nezajímají, protože chceme znát odpověď na položenou otázku  a nikoli názory  redaktorky, vedení redakce nebo dokonce i jakéhosi Ústředního  výboru ČT.  Proto máme právo nedůvěřovat i zpravodajství Událostí, třeba z Bruselu, Ukrajiny nebo Kremlu,  protože zřejmě nepřinášejí zprávy o událostech, ale něčí názory. A ten si myslí, že ČT je už dnes zase, podobně jako v  roce 2001, „čtvrtou mocí ve státě“. Pak by ovšem Rada ČT, jak říkají pánové Kalousek s Fialou, „měla konat!“ nebo alespoň přijmout výzvu poslance Ivo Gabala a „mazat, mazat, mazat!“

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)