Svátek má: Milena

Politika

Velikost textu:

Zdeněk Zbořil: Přísně tajné podle ODS

Zdeněk Zbořil: Přísně tajné podle ODS

S nebývale dramatickým důrazem vystoupili před občany ČR členové nového vedení ODS  a vyzvali prezidenta republiky Miloše Zemana, aby se vzdal svého úřadu.

Zdeněk Zbořil
13.únor 2016 - 18:00

Důvodem je, podle jejich názoru,  vyzrazení  tajné informace o tom, že ČR zaplatila asi 150 mil. Kč za dvě zatoulané turistky do některé ze zemí, kde únosy a výkupné jsou často, kromě produkce a prodeje drog, jediným slušným živobytím místního obyvatelstva, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.

Z úst těchto nových významných reprezentantů ODS jsme se dozvěděli, že prezidentova slova jsou výzvou (co také dnes není výzvou), která ohrožuje životy občanů našeho státu a sděluje teroristům všech možných barev a konfesí, aby unášeli z Čech, Moravy a Slezska koho se jim zlíbí, protože ČR bude platit výkupné.

A v zemi, kde je tolik věcí tajných – přísně, důvěrně, vyhrazeně -  i když  většina z nás neví,  co to je a kdo to vlastně tak hezky,  po stalinsku řečeno,  prověřuje, to nedá spát nejenom těm, kteří se právě chystáme na dovolenou do Afghánistánu, Sýrie, Iráku, Jemenu, Jordánska, Turecka nebo někam do Afriky, kde právě působí naše mise, ale i vládě ČR, která bude muset hledat ve státním rozpočtu  nějakou novou rozpočtovou kapitolou. ODS pak zejména trápí, že občané ČR budou při svých ne vždy z hlediska práva transparentních aktivitách (viz cestování do Monaka nebo Lucemburska) vystaveni nebezpečí ohrožení života, jako kdyby tomu tak dosud nebylo. Kdo si ještě pamatuje, za jakých okolností umírali a mizeli živnostníci spojení svým smutným údělem s ODS, ani se tomu nemůže příliš divit.

Prezident tuto informaci, který tak vzrušila nejvyšší reprezentaci ODS,  uvedl v diskusi se studenty, když řekl,  že  buď podle článku v týdeníku Respekt, respektovaném zejména kritiky českého prezidenta, nebo podle dalších tištěných  a audiovizuálních médií, která tuto informaci převzala a dále ji šířila, pomohla platba skoro 150 mil. dostat se uneseným dívkám na svobodu.

Zeman ke studentům: Očekávám provokativní a nepříjemné otázky


Protože ale víme, že dobrá pověst české žurnalistiky je oceňována i mezinárodními cenami, lze předpokládat, že se donesla i k ekonomickým teroristům ve světě, a tak je možné podobné obavy sdílet a zkoumat, jak je možné, že se veřejnost a daňoví plátci toho dovídají o činnosti tajných služeb, které si možná nedorozuměním říkají služby zpravodajské, co nejméně. Také by bylo třeba volat po odstoupení hned několika  redaktorů a přispěvatelů novin a časopisů, počínaje Respektem  a dokonce i editorů stále více se zpomalujícího Teletexu ČT.

Zdá se, že po schválení zákona o EET ztratily jak ODS, tak TOP 09 jeden ze základních stavebních kamenů svého politického Anti-Babiš programu. Neúspěšná se ukázala být i jejich obrana demokracie prostřednictvím destruktivních obstrukcí, a  dokonce posledním kongresem ODS probuzený zájem o ochranu malých a středních živnostníků nemá dostatečný ohlas po letech podpory těch největších a rychle bohatnoucích podnikatelů.

Ani předseda parlamentního klubu, pan poslanec Stanjura,  který je snad nejčastěji přítomen na TV obrazovkách díky přímým přenosům z PS PČR, není zvlášť atraktivní nebo charismatickou osobností, a tak nezbývá než se vydat do války s prezidentem republiky, jak je ostatně od doby Mirky Němcové, Heleny Langšádlové a dokonce i senátorky Aleny Gajdůškové typické pro dámské křídlo české politiky zvykem,  bez ohledu na jejich stranickou příslušnost. A to dokonce, ať již šlo o prezidenta Václava Klause, nebo nyní o Miloše  Zemana.

Možná by ale právě představitelé ODS měli být pozornější a nezapomínat, že i jejich strana patří mezi ty, které nepožívají dobré pověsti od doby, kdy se téměř rozpadla kvůli podezření pánů ministrů Ivana Pilipa a Jana Rumla, že se na sekretariáty jejich strany nosí platby in cash,  a že igelitka byla tehdy nepřekonatelnou formou platebního styku. Ani léta doby Topolánkovy nepřesvědčila občany ČR o tom, že se to nedělá stejně, jen trochu jinak. Vypráví to smutný příběh Marka Dalíka, Topolánkova Bormana, jak se sám nazýval,  zavlečeného, podle posledního soudního výroku, do žádosti o úplatek pro někoho jiného. A i o tak dlouho vyšetřovaných a s velkou pozorností sledovaných kabelkách paní Nečasové-Nagyové (a o jejich zatím neznámém obsahu) víme stále jen tolik, že  nebyly čisté.

Možná by se lidoví experti na případ 150 milionů, podobně jako na tajemné souvislosti záležitosti spojenou s transportem pana Fajáda do Libanonu, které tak náruživě komentuje kde kdo, dokonce i dva bývalí velvyslanci ČR Žantovský a Kolář (ve své době zástupci hlavy státu – Havla a Klause),  měli zamyslet a položit si otázku, zda vlastně není lepší všechno vykecat, a právě tím ochránit občany ČR, protože v takovém případě není možné podobnou akci bez jiného krytí zopakovat. Možná, že by ještě lepší ochranou bylo, kdybychom se ex-post dověděli, jak se podobné platby provádějí, zda zase v igelitkách na doručitele, riskantní platbou z účtu na účty nebo přes prostředníky,  a jaká je výše  administrative costs s tím spojených. Možná by pak nejen občané ČR, ale i agenti zpravodajských služeb více přemýšleli o tom, kam cestovat, komu podat ruku a s kým si povyprávět o islámské komerční guerille.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)