Svátek má: Svatopluk

Politika

Velikost textu:

Zeit: Ukončí válku v Sýrii a Rusko a USA rozdělí Evropu!

Zeit: Ukončí válku v Sýrii a Rusko a USA rozdělí Evropu!

S pomocí syrského konfliktu, se Rusko snaží vybudovat „nový hierarchický pořádek" ve světě, a dočasné příměří má vyzkoušet, jak dobře Putin ovládá situaci, píše Die Zeit.

Barack Obama a Vladimir Putin
6.březen 2016 - 01:15

V případě, že příměří bude pokračovat, bude to začátek rozdělení Středního východu mezi Rusko a Spojené státy, následované i rozdělením Evropy, dodává strašidelně publikace. Využívá však při své argumentaci poněkud jednostranný a zjednodušující se pohled „ústupčlivé Spojené státy a dravé Rusko“.

Příměří v Sýrii nelze chápat v tom smyslu, že boje přestanou, píše Michael Tuman, novinář Die Zeit. V některých místech pokračují: v severní části Aleppa, v Latakii na západě a na jihu. V první řadě dohoda mezi USA a Ruskem znamená „zastavení velkého útoku Asadova režimu za podpory ruských bombardérů".

Pro opozici a mnoho Syřanů je to malý pokrok, tvrdí Tuman. Ale otázkou zůstává, proč se Vladimir Putin zastavil na půli cesty. Asad má místní cíle, a Putinovy - globální.„Prezident Ruska nezasáhl do situace v Sýrii s cílem dobýt několik zničených předměstí Aleppa, ale vytvořit ve světě nový hierarchický pořádek," zdůrazňuje Tuman.
 
Odborníci se domnívají, že světové mocnosti se snaží chránit své zájmy pomocí „loutek": Kreml využívá Asada a Washington - takzvanou „umírněnou opozici". Nicméně je tento boj komplikován skutečností, že zasahuje i třetí strana – Islámský stát. Proto se musí supervelmoci dohodnout mezi sebou navzájem a rozhodnout, co dělat se Sýrií.

Vydavatel Die Zeit: Sýrie se rozdělí mezi Asada, sunnity, Rusko a Írán

Tento koncept je založen na dobře známém systému, který se používal od roku 1947 do roku 1990. Na začátku února na bezpečnostní konferenci v Mnichově premiér Ruska Dmitrij Medveděv mluvil o „studené válce" mezi Ruskem a Západem, a tím vyjadřovat ruský názor. „V představách Moskvy by na světě měly být dvě velmoci - USA a Rusko, hrozba jaderné války, kontrolované konflikty, a pak dojde k dohodě a univerzálnímu míru," píší noviny.
 
Podle autora byla představa o světový řádu představena Vladimirem Putinem loni na podzim. Na valném shromáždění OSN Putin připomněl konferenci na Jaltě roku 1945, kdy Sovětský svaz, USA a Velká Británie rozhodly o poválečném uspořádání Evropy.
 
„Pro Evropany Jalta symbolizuje rozdělení a podřízenost kontinentu velmocem, a Putinovi - staré dobré časy," uvedl Tuman. S uplatněním Sýrii „principu Jalty" znamená, že USA a Rusko s pomocí příměří a omezením svých loutek prověří, jak dobře kontrolují situaci. Pokud se jim to podaří, pak bude Střední východ rozdělen do sfér vlivu. Totéž se mohlo stát ve východní Evropě, a EU a Německa zůstanou jen v roli „pozorovatelů".
 
Jediná věc, která trápí Putina v této hře - je to, že Obama „hraje špatně." Americký prezident odmítá „černo-bílý obraz" studené války. Setkání Putina a Obamy na půdě Organizace spojených národů v roce 2015 proběhl „v zákulisí a bez fanfár na obrazovkách". S ohledem na vzájemný odpor obou prezidentů je jejich „zářivé“ setkání do konce Obamova funkčního období nepravděpodobné.
 
„Jalta-2" je nejen důsledkem americko-ruské dohody. Ve východní Evropě bude dostatek lhostejnosti a amerického diplomatického ústupu. „Je nepravděpodobné, že na to půjde Hillary Clintonová, ale co se týče Donalda Trumpa žádná taková jistota není," uzavírá Die Zeit.

K tomuto materiálu je nutné dodat, že „studenou válku“ nerozpoutal Putin, ale snaha USA a Evropské unie posouvat NATO k hranicím Ruska, „natoizovat“ a „europeizovat“ Ukrajinu i za cenu převratu. O totální rozvrat Blízkého východu se postaraly země Západu dávno předtím, než Rusko vstoupilo do konfliktu v Sýrii. Ostatně dle předpovědi vydavatele Die Zeit před několika měsíci si mělo Sýrii rozdělit několik zemí - Rusko, Asad, Írán a sunnité. V neposlední řadě Die Zeit zcela ignoruje, že Putin již od roku 2008 hovoří o „vícepolárním světě“, kdy se musí brát v ohled zájmy nejen Ruska, ale i Číny, Indie a dalších velkých hráčů. A kdy se o světě nebude jen rozhodovat v Bílém domě.

(kou, prvnizpravy.cz, zeit.de, foto: arch.)