Svátek má: Oldřich

Politika

Velikost textu:

Zeit: Ukrajinské politické elity si vykopaly vlastní hrob

Zeit: Ukrajinské politické elity si vykopaly vlastní hrob

Na náměstí Nezávislosti jsou znovu slyšel hlasité požadavky a hrozby, ale ukrajinská vláda by se jich neměla bát o nic více, než vlastní hloupostí, která ji ničí, píše německé vydání Die Zeit.

Ilustrační foto
26.únor 2016 - 01:13

Dva roky po euromajdanu se ukrajinská politika vrátila k již svému známému stavu chaosu. Tentokrát je jejím zdrojem neřešitelný konflikt mezi prezidentem a premiérem, za nímž jsou v na  místě zájmy oligarchů, uvedl Die Zeit.

V Kyjevě opět vznikají protesty a volání po okamžitém odchodu vlády. Požadavky demonstrantů jsou stejně tvrdé jako celková nálada ve společnosti, ale zdá se, že političtí představitelé se nestarají o to, co se děje, jsou příliš zaneprázdněni vnitřními hašteřením.

Ve skutečnosti nejhorší hrozbu pro politické elity představují ony samy, a jejich neschopnost se dohodnout. Minulý týden prezident vyzval premiéra, aby odstoupil, ale vyjádření nedůvěry v parlamentu poněkud tajemně selhalo. Podle četných stížností poslanců to nebylo bez zásahu oligarchů -  hlas v parlamentu si bylo možné znovu koupit. Politická situace v zemi se blíží té, která vedla ke krizi před dvěma lety, tvrdí autor článku.

Sledujíce scénu vyhlásily západní země poplach. Ministři zahraničí Německa a Francie okamžitě jeli do Kyjeva, aby nezávisle posoudili kritičnost situace. A obraz, který uviděli neponechává iluze: konflikt mezi Porošenkem a  Jaceňukem dosáhl vrcholu, o důvěře mezi politickými elitami  nemůže být ani řeč, zdůrazňuje Zeit.

Svenska Dagblabet: Západ má už „plné zuby" problémů na Ukrajině

Zůstává záhadou, jak se politické vedení země chystá dohodnout na reformách. Nicméně se účastníkům událostí, na rozdíl od vnějších pozorovatelů, situace nezdá být dramatická. Někteří členové vlády jsou v euforii ze skutečnosti, že dokonce přežili hlasování o nedůvěře. Přičemž je nepravděpodobné, že jejich radost bude mít delší trvání, vždyť tím, jak ukázali totální neschopnost dosáhnout kompromis, si podepsali svůj ortel, uzavírá deník.

(kou, prvnizpravy.cz, zeit.de, foto: arch.)