Svátek má: Liliana

Politika

Velikost textu:

Zeman je nejen skvělý provokatér, ale přímo nedostižný snajper!

Zeman je nejen skvělý provokatér, ale přímo nedostižný snajper!

Hlavy korunované od nepaměti křižovaly země na důkaz přítomnosti a moci nad těmi, kdo o tom pochybovali, nebo se panovníkovi přímo vzpěčovali. Ti zlobivější dostali po zádech a vládlo se dál. Tedy do chvíle, než toho kterého vladaře začalo zrazovat zdraví.

Miloš Zeman na návštěvě Plzeňského kraje
10.březen 2016 - 01:11

Je to pochopitelný koloběh života a smrti, jehož podstatu netřeba dlouze vysvětlovat. Už vůbec ne prezidentu Miloši Zemanovi, který se rovněž neváhá vydávat na cesty z pražského Hradu, na své zdraví nedbajíce. Což tak vypadá jen na první pohled - o jemu odpovídající lékařské péči nemůže být samozřejmě nejmenších pochyb. Píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Petr Štrompf.

Jenomže každý normální smrtelník si taky zrovna nepřipouští, že s věkem se jeho život naklání tu sem, tu zase jinam a proto stále hledí do buducna s optimismem hravého dítka.  Zábradlí před školou už sice na první dobrou nepřeskočí, ale co na tom – dávno ctíme jiné hodnoty i sebe sama. Můžeme proto skákat z jednoho bonmotu do druhého, lidi to baví a tak je bavme. V tom je Miloš Zeman nejen skvělý provokatér, ale přímo nedostižný snajper. Pomyslnou díru do hlavy udělá komukoliv, kdo jen trochu tu svou kebuli v křoví plebsu s nerozvážným povykem vystrčí. Odnesl to už leckterý Zemanův oponent a mentorovat o povaze střelce je zbytečné. Protože by pak hrozilo, že v kebuli bude mít ten potrefenec díry dvě.

Zemanovy cesty z poza hradních zdí mají pochopitelně svůj logický důvod – reprezentovat stát. Pravda, ze zahraničí příliš pozvánek nechodilo, ty absolvované byly mediálně náležitě propírány. Nyní lhostejno, zda v tu chvíli státní návštěvy splnily svůj účel. Jinými slovy, za letenky toho český prezident zatím moc neutratil a tak proč ztrácet čas jako takový?

Pojďme tedy kynout domácímu davu, který v jeho kraji navštívíme. Tím víc když nyní víme, že jméno protikandidáta se do voleb jen tak nedozvíme! Rýmovačka jak vyšitá, protože je to především holá skutečnost. Sympatické na hlavě státu proto je, že v daném ohledu neusíná na vavřínech. Jestliže se Miloš Zeman v minulosti cílevědomě připravoval pro vstup do politiky, pak se se stejnou intenzitou věnuje úsilí z politiky neodejít. Dobře ví, co znamená absťák strávený na Vysočině, odkázán na pouhé poklonkování jeho politicky stejně odepsaných souvěrců. Rovněž dobře ví, jak chytit příležitost za pačesy, jinak by dnes na Hradě nebyl. Chce tam být i zítra a tak turné po českých a moravských zemích, vedené v zábavném břinkotu jeho adresných narážek, logicky pobavit musí. Tleská mu ta vrstva voličů, která by mu tleskala vždycky. Tak proč se nepokusit k nim přidat další? Je to svým způsobem i opojné, a tomu se Miloš Zeman bránit neumí, hlavně ani nechce. On by to stěží svedl i kdokoliv jiný, ne že ne. Jde jen o to vydržet ten nápor na psychiku a nastavovat plebsu tvář laskavého otce národa. Což nynější prezident rovněž ovládá a dávno tím strčil do kapsy svého předchůdce Václava Klause. Ten se tvářil všelijak, jen ne otcovsky.

Volba prezidenta v roce 2018 se může zdát ještě jako dlouhá štreka k úvahám, co všechno mohou případné nové podmínky přímé volby změnit a Zemanovi tak zkomplikovat úsilí se z Hradu nestěhovat. Ve hře jsou totiž podpisy nutné pro podání občanské kandidatury. Ze stávajících padesáti tisíc je nově potřeba pouhých osm tisíc podpisů. Avšak úředně ověřených, aby tak jako v minulosti nedocházelo k excesům se smyšlenými jmény, jen aby se dosáhlo potřebné kvóty.

Návrh na změnu mechanismů je zatím v připomínkovém řízení a není vyloučeno, že se je do doby druhé přímé volby prezidenta podaří prosadit. Není potřeba ani uvažovat o tom, že si je Miloš Zeman tohoto úskalí dobře vědom. Jeho časová investice třídenního pobytu v tom kterém kraji je namířena právě tím směrem – držet a pokud možno zvyšovat počet sympatizantů, rovná se ověřený počet podpisů.

SANEP: Prezidenta Zemana kladně hodnotí 70 procent Čechů

A do krajů jezdit i s nějakým estrádním programem. Besedy s mládeží a plebsem vůbec je ta nejvhodnější forma. I případné kárání regionálních potentátů může být pro lidi prima divadlo. Zde Miloš Zeman neuráží, ale inteligentně dloubne pod žebra přísedícího třeba v primátorském řetězu. I první muž kraje má jistě své odpůrce a štulec do něj trefně zabodnutý může být satisfakcí pro ty, kdo k tomu nemají odvahu. Zákonitě se tak zrodí další  Zemanův roztleskávač v sále, k němuž se nepochybně další přidají. Obecně vzato, z cest potom panovník ve hře o trůny odjíždí s pocitem uspokojení – jen to tělo chřadne, protože jeho varování slyšet nechceme. Pak by i milion ověřených podpisů mohl být k ničemu...

(rp,pšt,prvnizpravy.cz,foto:arch.)