Svátek má: Květoslava

Regiony

Velikost textu:

Během týdne přijal Kraj Vysočina 1715 žádostí o kotlíkové dotace

Během týdne přijal Kraj Vysočina 1715 žádostí o kotlíkové dotace

Zatímco v první den příjmu žádostí, byl evidován více než jeden tisíc žádostí a lidé spíše než konzultace vyhledávali služby podatelny, v dalších dnech kraj přijal denně v průměru 150 žádostí od lidí, kteří dávali přednost kontrole žádosti a až poté následnému podání.

Ilustrační foto
26.leden 2016 - 08:00

„Všem, kteří ještě zvažují podání doporučuji žádosti určitě podat, jejich sběr stále probíhá, pouze kromě příjmu začneme pracovat i na evidenci. Máme před sebou náročný proces kontroly a vyhodnocování dosud přijatých žádostí a až koncem příštího týdne budeme vědět, o kolik peněz lidé celkem během prvních pěti dnů požádali. Odhadujeme, že uspokojit bychom mohli zhruba dva tisíce žadatelů, kteří však po podpisu smlouvy budou mít kotle správně vyměněné a podají žádost o proplacení dotace,“ upozorňuje radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Zdeněk Chlád.Dnes konzultovaná podání vykazovala podle Evy Láníkové z krajského odboru regionálního rozvoje téměř totožné chyby. „Chybou každého druhého dnes konzultovaného podání byla absence přílohy katastrální mapy. Přitom je tato povinná příloha jasně vyjmenována v podmínkách předložení žádosti a je zmíněna i ve vzorové žádosti umístěné na webových stránkách Kraje Vysočina. Pokud se nemovitost nachází v digitalizovaném území, je příloha vydávána na každém Czech Pointu, a to během několika minut,“ upozorňuje na nejčastější chybu Eva Láníková. Její slova potvrzují i na pracovišti Czech Pointu Krajského úřadu Kraje Vysočina.

„Zatímco v minulosti jsme výpisy z katastrů nebo registru obyvatel řešili jednou, dvakrát za půl roku, tento týden vyřizujeme denně zhruba tři desítky výpisů,“ uvedla Alena Vokurková z podatelny Krajského úřadu Kraje Vysočina s tím, že lidé si dostupnost služby Czech Pointu pochvalují. Využít služeb Czech Pointu zapomínají i žadatelé, kteří posílají dokumentaci elektronicky. V tomto případě chybí nejčastěji elektronický podpis a konverze materiálů provedená přes Czech Point – nezbytná pro ověřené přijetí žádosti. I na tuto skutečnost jsou však žadatelé v pokynech k vyplnění žádosti předem upozorňováni.

Paralelně s příjmem dalších žádostí o kotlíkové dotace začínají od pondělí administrátoři kontrolovat a načítat už došlé žádosti. „V této souvislosti chci uklidnit žadatele, že pokud bude v žádosti chybět některá příloha, budou automaticky vyzváni k doplnění konkrétního chybějícího dokumentu nebo k doplnění informace. Nedoporučujeme doplňovat cokoli k žádosti před naším vyzváním. Pouze by to komplikovalo rychlé zpracování a administraci,“ upozorňuje Eva Láníková.

Kotlíkové dotace v Plzeňském kraji odstarovaly

Pracovníci odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu Kraje Vysočina budou od pondělí 25. ledna 2016 pokračovat v konzultacích  žádostí o kotlíkové dotace na svém pracovišti na Žižkově ulici 16, Jihlava. Fyzická podání bez nutnosti kontroly je možné provést na centrální podatelně Krajského úřadu Kraje Vysočina, Žižkova ul. 57, Jihlava v obvyklých úředních hodinách. Podle radního kraje Zdeňka Chláda je první schvalování kotlíkových dotací plánováno na polovinu dubna 2016, následovat bude rozeslání smluv k podpisu a po zdárném ukončení projektů také proplacení dotace. Kraj Vysočina je připraven mezi žadatele o kotlíkové dotace rozdělit 239 miliónů korun. Novinkyvysočina.cz informovala Jitka Svatošová z tiskového oddělení Krajského úřadu Kraje Vysočina.

(kp,novinkyvysocina.cz,foto:archiv)