Svátek má: Patrik

Regiony

Velikost textu:

Běhounek: Něco, co funguje, nemá být za každou cenu měněno

Běhounek: Něco, co funguje, nemá být za každou cenu měněno

Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek je znepokojen informacemi šířenými o dalším provozu letecké záchranné služby.

Ilustrační foto
27.únor 2016 - 08:00

"Jsem velmi znepokojen veřejně šířenými informacemi a diskuzí probíhající v médiích týkající se budoucího zajištění provozování letecké záchranné služby. Vláda ČR zatím nerozhodla, zda tuto službu pro zdravotnické záchranné služby řízené kraji budou od začátku příštího roku provozovat stejně jako dosud soukromé společnosti, jak je tomu v současné době v osmi ze čtrnácti krajů, nebo zda tuto službu začne garantovat stát prostřednictvím např. armády nebo policie," píše hejtman Jiří Běhounek ve svém prohlášení a pokračuje..

Osobně se domnívám, že něco, co funguje, nemá být za každou cenu měněno. Dosavadní smlouva o zajištění LZS platí od roku 2009 a má skončit na konci letošního roku. V tuto chvíli je už nezybtně nutné, aby Vláda ČR rozhodla, jakým způsobem bude tento druh klíčové přednemocniční péče zajištěn. Pokud nebude tendr vypsán včas, nepodaří se zadavateli celou administraci realizovat v letošním roce a v příštím roce může dojít k zásadnímu ohrožení fungování této služby s fatálními důsledky.

Krajská záchranka používá nový dispečink

Předpokládám, že při přípravě parametrů veřejné zakázky bude brán zásadní zřetel i na technické parametry služby, možnosti heliportů, rozměry hangárů a na skutečnosti, které se váží na provoz základen LZS v jednotlivých krajích vč. úzkých vazeb na základny zdravotnické záchranné služby (té pozemní), zdravotnické personální zajištění této služby, ale i na nemalé investice vložené do vybavení jednotlivých posádek.

Ať už Vláda ČR rozhodne jakkoli, jako statutární zástupce zřizovatele Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina a hlavně jako lékař, vyzývám všechny odpovědné osoby, aby pečlivě zvážily dopady změn v budoucím provozu LZS, aby braly v úvahu limity, které jsou dány v současné době nepřipraveností složek státu – armády a policie tuto službu vykonávat v násobném měřítku než dosud. LZS je klíčovou službou  současného regionálního zdravotnictví, nesmí se stát, že chybné, ukvapené nebo nepřipravené zásahy do současného fungování povedou ke zhoršení kvality, úrovně a rozsahu zabezpečení LZS, a tím zhoršení péče o naše spoluobčany, končí upozorněním hejtman Jiří Běhounek.

Novinkyvysočina.cz informovala Jitka Svatošová z tiskového oddělení Krajského úřadu Kraje Vysočina.

(kp,novinkyvysocina.cz,foto:Kraj Vysočina)