Svátek má: Běla

Regiony

Velikost textu:

Budoucnost dolu Frenštát je třeba řešit teď

Budoucnost dolu Frenštát je třeba řešit teď

O budoucnosti dolu Frenštát jednali zástupci samospráv a neziskového sektoru s hejtmanem Moravskoslezského kraje.

Účastníci jednání
14.únor 2016 - 08:00

Ve středu 10. února 2016 se hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák sešel se starosty Frenštátu p. R., Trojanovic a Kunčic pod Ondřejníkem, aby společně diskutovali o budoucnosti dolu Frenštát. Z jednání vyplynulo, že tento problém v současnosti nepovažuje kraj ani Ministerstvo průmyslu a obchodu za prvořadý. Přednostně řeší problematiku nezaměstnanosti, která souvisí s propouštěním havířů firmou OKD.

„Zdůraznili jsme panu hejtmanovi, že nás se situace kolem dolu Frenštát dotýká citelně právě nyní, kdy se hovoří o jeho možném převzetí státem,” uvedla starostka Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňka Leščišinová.

„Považujeme za důležité, aby se budoucnost dolu řešila právě nyní, současně s útlumem těžební činnosti na Ostravsku. Máme totiž obavy, že se provozy firmy rozdělí na výdělečné a ztrátové. Ty profitující si OKD nechá a ty, které pro ni představují zátěž, převede na stát,” dodal starosta Trojanovic Jiří Novotný.

Hejtman dále uvedl, že Ministerstvo obchodu a průmyslu uvažuje o zasypání těžebních jam. „To je pro nás dobrá zpráva,” řekl předseda spolku Naše Beskydy Stanislav Uruba a dodal: „Tuto variantu prosazujeme už deset let. Tento způsob konzervace dolu jako jediný umožňuje jeho případné využití v budoucnu. Konec konců, zasypání dolu považuje za nejlepší variantu i profesor Vladimír Slivka z Vysoké školy báňské.”


Zástupci samospráv doufají, že tuto z jejich pohledu nejrozumnější variantu, potvrdí i ministerstvo průmyslu a obchodu. Na 23. února byla naplánována návštěva ministra Jana Mládka ve Frenštátě pod Radhoštěm.

„Tu bohužel pan ministr zrušil, děláme však všechno pro to, aby přijel co nejdříve v náhradním termínu,” vysvětlil Stanislav Uruba.

Další část jednání s hejtmanem se týkala problematiky zaměstnanosti. HR manažerka firmy Continental Automotive Czech Republic s.r.o Hana Pitnerová hovořila s hejtmanem o skutečnosti, že zatímco na Karvinsku se řeší co s propuštěnými horníky, největší zaměstnavatel na Frenštátsku nemá dostatek pracovníků. Moravskoslezskenovinky.cz informovala Ing. Iva Vašendová za Frenštát pod Radhoštěm.

(jv,moravskoslezskenovinky.cz foto:FpR)