Svátek má: Matěj

Regiony

Velikost textu:

Český křišťál z Preciosy zdobí balet Sněhovou královnu

Český křišťál z Preciosy zdobí balet Sněhovou královnu

Do repertoáru baletu Národního divadla v Praze přibyl další velký titul. Sněhová královna. Námětem je stejnojmenná Andersenova pohádka s hudbou Sergeje Prokofjeva.

Záběr z ledového paláce Sněhové královny na scéně Státní opery
8.březen 2016 - 06:01

Balet Sněhovou královnu nastudoval světoznámý britský choreograf a dlouholetý první sólista Royal Ballet v Londýně Michael Corder, který je zároveň autorem libreta i choreografie.

Oslnivou výpravu ledového království dotváří křišťál české firmy Preciosa z Jablonce nad Nisou. Jen kostým Sněhové královny je osázen více než 30 tisíci kusy křišťálových kamenů.

Michael Corder vytvořil Sněhovou královnu pro English National Ballet v roce 2007, ale se svým týmem pracoval na díle několik let předtím.

V Praze na besedě uvedl: „Andersenovy příběhy jsou fascinující a mají hluboký psychologický aspekt. V originále Sněhové královny jsou Gerda a Kaj malé děti, ale v mém pojetí jsou teenageři. Jejich vztah je rozvíjející se láskou mezi dvěma mladými lidmi. Sněhová královna je symbol nekonečné zimy, strachu a zároveň svůdné krásy, třpytivého sněhu a ledových obrazců. Je zároveň velmi krásná a svůdná žena. Je to ale past. Líbí se mi, jak Andersen vykreslil dva světy – lidí a magických, kouzelných bytostí. Příběh posunuje dopředu láska, která v Gerdě budí odvahu projít tmou, zimou a nebezpečím. Jsou tu dvě ženy – kladná a záporná. Obě bojují o duši mladého Kaje.“

Na hudbu Sergeje Prokofjeva si pamětníci možná vzpomenou, protože jde o poslední skladatelovo jevištní dílo, balet Kamenný kvítek. V 60. letech ho uvádělo Národní divadlo s vynikající Olgou Skálovou v roli Paní Měděné hory. V novém pojetí je to postava Sněhové královny. Hudební úpravu provedl Julian Philips a z Kamenného kvítku použil asi osmdesát procent hudby.

Scéna a kostýmy jsou dílem výtvarníka Marka Baileyho. Více než rok pracoval na vytvoření návrhů, konkrétně uvedl: „Spolupracoval jsem s malíři a barviči, abychom docílili potřebné ledové barvy a efekty, vybíral jsem střevíce a byl jsem v kontaktu s vlásenkáři a maskéry. Vše za účelem žádoucího vzhledu. U některých postav jsme se zabývali i takovými detaily jako třeba obočí. Palác Sněhové královny má působit jako z ledu. Proto je tu využito i mnoho zrcadel a „ledových“ barev, na kostýmy jsou použity průhledné látky se speciálním potiskem a ručním malováním, nakonec pokryté křišťálem.“ V pražské inscenaci, jak už bylo uvedeno, jde o křišťál české firmy Preciosa.

Balet Sněhová královna je inscenován na jevišti Státní opery. Podílejí se na něm členové Baletu Národního divadla a Orchestr Státní opery s dirigentem Václavem Zahradníkem. Role jsou alternované, takže jako Sněhovou královnu můžete vidět Alinu Nanu nebo Nikolu Márovou či Miho Ogimoto.

Generální zkouška se uskutečnila prvního března, kdy po krásných slunných dnech Prahu i celou republiku postihly nečekané přívaly sněhu. Sněhová královna si tak přivezla správnou ledovou atmosféru s sebou.

(ps, Věnceslava Dezortová, Prvnizpravy.cz, foto: ND Hana Smejkalová)