Svátek má: Jitka

Regiony

Velikost textu:

Chcete bezbariérovou školu nebo novou alej?

Chcete bezbariérovou školu nebo novou alej?

Také letos mají základní a střední školy možnost získat peníze na odstranění bariér, obce a města pak na sázení či obnovu alejí a stromořadí.

Oranžová plošina v Chrudimi
15.leden 2016 - 07:30

Chcete bezbariérovou školu nebo novou alej? Granty Nadace ČEZ jsou otevřeny! Zájemci o podporu Nadace ČEZ mohou až do poloviny února žádat o příspěvky z grantových řízení Oranžové schody a Stromy. Stačí vyplnit jednoduchý formulář Nadace ČEZ. Celkem už s podporou Nadace ČEZ vzniklo nových 208 alejí a 44 bezbariérových úprav škol.

Nadace ČEZ přijímá žádosti v obou grantových řízeních do 12. února. Jednoduché formuláře se vyplňují přímo na webu. O výsledcích budou všechny uchazeči informováni nejpozději do poloviny března. Školy a obce se tak dozví výsledek včas, aby vše stihly postavit či vysadit ještě letos.


Každá škola či obec může v grantových řízeních Oranžové schody a Oranžové stromy podat pouze jednu žádost o nadační příspěvek za rok. Datum, respektive pořadí zaslání žádosti rozhodování dárce neovlivní. Stejně jako v loňském roce zapojí Nadace do rozhodování o obdarovaných i své patrony z řad známých osobností.

Oranžové schody zlepšují přístup handicapovaných žáků ke vzdělání
Nadace ČEZ pomáhá mladým lidem s tělesným postižením začlenit se mezi ostatní studenty a minimalizovat překážky, které jim stojí na cestě za kvalitním vzděláním. Projekt Oranžové schody totiž pomáhá odstraňovat architektonické bariéry nákupem plošin, výtahů, schodišťových sedaček, schodolezů nebo zvukových a světelných naváděcích systémů.

Maximální výše příspěvku v grantu Oranžové schody činí 500 000 Kč a požádat o něj mohou všechny základní, střední a vyšší odborné školy. Celkem se v uplynulých letech mezi bezbariérové zařadilo už 44 škol, ve východočeském regionu podpořila Nadace ČEZ 7 škol. Své brány otevřela vozíčkářům například i Speciální základní škola v Chrudimi, jejíž přihlášku doporučil šestinásobný paralympijský vítěz v cyklistice Jiří Ježek.

Stromy Nadace ČEZ podporují návrat alejí do Česka
Nadace ČEZ už pátým rokem podporuje jak vznik nových stromořadí, tak i obnovu zanedbané zeleně v místech, kde dříve aleje existovaly, ale postupem času zpustly či zcela vymizely. Doteď města a obce z poskytnutých grantů obnovily či nově vysadily 208 stromořadí, ve východočeském regionu vyrostlo 12 nových alejí.

Ještě počátkem prosince v Dobrušce v areálu místního stadionu byly vysázeny vzrostlé habry, které na místě dotvořily původní stromořadí.  Sami sportovci a členové místní tělovýchovné jednoty pod dohledem odborníků zasadili téměř dvě desítky vzrostlých stromů do bagrem vyhloubených jam.

I v Lodíně obyvatelé společnými silami vysadili zhruba devadesát nových stromků, tvořících aleje podél malých vodních koryt a cest v Lodíně, Janatově a okolí. Obec a její blízké okolí tak zdobí nejen mladé javory, olše, hlohy, duby, kaliny a jasany, ale také ořešáky, třešně a jabloně a všichni se již těší na jejich úrodu. Také ve Svobodě nad Úpou na zhruba 320 metrů dlouhé a v průměru 10 metrů široké ploše v blízkosti Rýchorského sídliště došlo k výsadbě stromů a keřů.  Obyvatelé společně se žáky místní Základní školy vysazovali javory, lípy a ovocné stromy, z keřů zase například lísky, jeřáby nebo muchovníky. Výsadbou nových dřevin odclonili pohled na chátrající budovy bývalého průmyslového areálu.

Nyní otevřené grantové řízení je určeno pro ty, kteří chtějí sázet stromy už letos na jaře. Ti, kteří preferují podzimní termín výsadby, budou moci podat žádost v průběhu července. Maximální výše příspěvku činí 150 000 Kč. Pardubickenovinky.cz informovala Mgr. Šárka Beránková, tisková mluvčí ČEZ, a. s.

(jv,pardubickenovinky.cz foto:čez)