Svátek má: Leona

Regiony

Velikost textu:

Chomutované v loňském roce třídili odpad o trochu lépe

Chomutované v loňském roce třídili odpad o trochu lépe

Chomutované v loňském roce třídili odpad více než v roce 2014. Mírný nárůst zaznamenaly statistiky Technických služeb města Chomutova. Papíru, plastu a skla vytřídili lidé celkem o 21 tun více.

Jedna z tříděných komodit - papír
25.březen 2016 - 12:00

“Ve srovnání s rokem 2014 se sice dá hovořit o mírném nárůstu, celkově ale lidé třídí stále méně. Nejlepší, co se třídění odpadu týče, byl rok 2010, kdy se vytřídilo zhruba o sto tun více než letos,” uvedl ředitel Technických služeb města Chomutova Zbyněk Koblížek.

V roce 2015 svezly technické služby celkem 1 363 tun separovaného odpadu, z toho 583 tun papíru, 365 tun plastů a 415 tun skla. Oproti roku 2014 se počet tun svezeného papíru a skla zvýšil, počet tun svezeného plastu se snížil.

Ze svezených vánočních stromků bude kompost zdarma


Statistiky technických služeb zaznamenávají počty tun svezeného separovaného odpadu od roku 2004, tehdy se za rok svezlo 518 tun, ale tyto počty v dalších letech strmě stoupaly. Nejvíce se lidé činili v roce 2010, kdy vytřídili 1 462 tun. Následující rok nastal propad zhruba o sto tun a ten se stále s malými výkyvy drží. “Nepřestáváme se snažit obyvatele motivovat ke třídění, chtěli bychom počty tun svezeného separovaného odpadu znovu navýšit. Každý rok přibývají v ulicích nová kontejnerová stání i nové nádoby na odpad, aby lidé měli kontejnery co nejdostupnější,” uvedl vedoucí provozovny odpadového hospodářství Marek Pohl.

Kromě separace skla, papíru a plastů, kterou evidují technické služby, mohou lidé ve městě třídit také bioodpad, elektroodpad a textil. Školy a některé organizace dále třídí gastroodpad, který tvoří zbytky z jídelen. Sklo, papír, plast se recykluje a vznikají z nich další výrobky. Z bioodpadu vyrábí technické služby kompost. Elektroodpad likvidují specializované společnosti. Textil z části končí v šatnících charitativních organizací, z části je recyklován na čistící hadry. Informace pro ústeckénovinky.cz poskytla Petra Lípová, asistentka ředitele Technických služeb města Chomutova, p.o.

(kp,usteckenovinky.cz,foto:tsmch)