Svátek má: Petr

Regiony

Velikost textu:

Čtenářem roku je osmiletý Jan Novák z České Bělé

Čtenářem roku je osmiletý Jan Novák z České Bělé

Ve svých osmi letech už má na svém kontě stovky přečtených knížek. Řeč je o osmiletém Janu Novákovi, který navštěvuje Základní a Mateřskou školu v České Bělé a letos se stal krajským vítězem soutěže Čtenář roku.

Kraj věnoval celé třídě dárky
21.březen 2016 - 08:00

„Honza je vynikajícím žákem třetí třídy, čtení ho baví stejně jako všechny ostatní předměty,“ prozradila paní učitelka Eva Venzhöferová. Všechny přečtené knížky má Honza založené doma ve své knihovně. Ke krajskému vítězství mu přijela do České Bělé pogratulovat radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková a ředitelka Krajské knihovny Vysočiny Jitka Hladíková.

„Naposledy jsem přečetl Lovce mamutů. Moje nejoblíbenější knížka je Harry Potter, ale ještě nemám přečtené všechny díly,“ prozradil Jan Novák, který dostal od Kraje Vysočina plnou tašku nejen čtení, ale i pracovních sešitů, omalovánek a drobností, které dětem dělají radost. „Z reakcí dětí jsem se přesvědčila, že jsou nejen ve škole, ale i doma ke čtení vedeny. Mají přehled o knížkách, pamatují si, co četly a rády soutěží,“ prozradila radní Marie Kružíková. ZŠ a MŠ v České Bělé má v současné době 180 žáků. V městysi funguje obecní knihovna.

Jak se stát spisovatelem, jak se stát spisovatelkou?

Soutěž Čtenář roku vyhlašuje pravidelně Sdružení knihovníků a informačních pracovníků České republiky, letos s přispěním portálu Čtení pomáhá. V letošním roce se do soutěže přihlásilo 800 škol. Cílem aktivity je upozornit na důležitost čtení, ocenit aktivní čtenáře a představit nové služby knihoven. Novinkyvysočina.cz informovala Jitka Svatošová z tiskového oddělení Krajského úřadu Kraje Vysočina.

(kp,novinkyvysocina.cz,foto:Kraj Vysočina)