Svátek má: Ctirad

Regiony

Velikost textu:

Divem Olomouckého kraje 2015 je Mariánský sloup v Uničově

Divem Olomouckého kraje 2015 je Mariánský sloup v Uničově

Ve třetím ročníku ankety 7 divů Olomouckého kraje zvítězil Mariánský sloup v Uničově. Může proto nosit titul Největší div Olomouckého kraje roku 2015. Ocenění od organizátorů převzal starosta města Dalibor Horák.

Starosta Uničova D. Horák a senátor M. Tesařík
26.leden 2016 - 11:00

Mariánský sloup stojící na centrálním Masarykově náměstí podpořilo 753 účastníků ankety a památka tak získala zhruba třetinu z celkového počtu 2.199 hlasů. Starosta Dalibor Horák to přičítá jak významu samotného díla postaveného jako poděkování za záchranu města před husity tak i kampani na sociálních sítích, která volbu uničovského sloupu podporovala.

Na druhém místě v 3. ročníku ankety skončila zrekonstruovaná Tančírna v Račím údolí u Javorníku. Obnovené výletní místo se secesní restaurací obdrželo 290 hlasů. Třetí příčku obsadil poutní kostel v Dubu nad Moravou s 232 hlasy.

V hledání největšího divu kraje se daří památkám z Olomoucka

Anketa 7 divů Olomouckého kraje se vrátila po dvouleté pauze. První dva ročníky pořádal v letech 2011 a 2012 přímo Olomoucký kraj z iniciativy tehdejšího hejtmana Martina Tesaříka. Zvítězila v nich Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně a Rychlebské stezky. Po rozhodnutí krajské samosprávy v organizaci akce nepokračovat se loni obnovy ankety ujal původní produkční tým.

Slavnostní vyhlášení výsledků proběhlo v pátek 22. ledna v rámci zahájení veletrhu Tourism Expo na olomouckém výstavišti. Pořadí na prvních sedmi místech:
1. Mariánský sloup v Uničově - 753 hlasů
2. Tančírna v Račím údolí u Javorníku - 290 hlasů
3. Poutní kostel v Dubu nad Moravou - 232 hlasů
4. Největší tesařská sekera na světě - 169 hlasů
5. Národní dům v Prostějově - 136 hlasů
6. Jezernické železniční viadukty - 74 hlasů
7. Vodní dílo Nečíz v Litovli - 73 hlasů

Informace pro olomouckénovinky.cz poskytl Ivo Heger, produkční ankety.

(kp,olomouckenovinky.cz,foto:7divukraje)