Svátek má: Petr

Regiony

Velikost textu:

Dokončení výstavby nového fluidního kotle se blíží

Dokončení výstavby nového fluidního kotle se blíží

Výstavba moderního fluidního kotle K14 spěje ke konci, budou provedeny profuky kotle a parovodu.

Kotel K14
10.březen 2016 - 08:00

V areálu ArcelorMittal Ostrava budou od 9. března do 10. dubna  probíhat profuky kotle K14 a jeho parovodu. Tyto práce předznamenávají dokončení výstavby nového fluidního kotle za 1,5 miliardy korun, který pro ostravskou huť představuje největší investici od výstavby minihuti v 90. letech. Pro maximální snížení hlučnosti bude při všech profucích použit tlumič. Podle zpracované hlukové studie lze očekávat, že nedojde k překročení hygienických limitů pro hluk.
 
Nový kotel K14 přispěje k ekologizaci a modernizaci teplárny hutní energetiky, která dlouhodobě zajišťuje nepřetržitý a energeticky náročný proces hutní výroby. Aby mohla být nová technologie uvedena do provozu a zapojena do systému výroby energie, je nutné ji před spuštěním vyčistit tzv. profuky, tedy mechanickým čištěním natlakovanou horkou vodní párou. Profuky provede dodavatel kotle, finská společnost Valmet Power OY.


Po dobu profuku dochází ke zvýšení hlukové zátěže. Aby se co nejméně narušoval klid v okolí, bude při všech profucích použit speciální tlumič. „Chtěli bychom se předem omluvit obyvatelům sousedních obcí za případnou zvýšenou hlukovou zátěž, kterou se snažíme omezit použitím tlumiče. Ke všem operacím na kotli přistoupíme s maximální pozorností, aby proběhly co nejrychleji,“ uvádí Barbora Černá Dvořáková, tisková mluvčí ArcelorMittal Ostrava.

Profuky budou probíhat od 9. března do 10. dubna v pracovní dny v denní dobu. Celkový počet profuků bude záviset na průběžné čistotě potrubí. Po uvedení do provozu v červnu 2014 nahradí nový fluidní kotel K14 čtyři nejstarší kotle na černé uhlí, a bude tak další z řady technologií ve společnosti ArcelorMittal Ostrava, která přispěje ke snížení vlivu hutní výroby na životní prostředí.

Moravskoslezskenovinky.cz informovala PhDr. Barbora Černá Dvořáková, tisková mluvčí ArcelorMittal Ostrava a.s.

(jv,moravskoslezskenovinky.cz foto:ArcelorMittal)