Svátek má: Barbora

Regiony

Velikost textu:

Dopravní podnik města Brna získal tři standardy certifikace ISO

Dopravní podnik města Brna získal tři standardy certifikace ISO

Dopravní podnik města Brna dosáhl na certifikát ISO 27001 Systém řízení bezpečnosti informací. Stal se tak prvním dopravním podnikem v zemi, který se tímto certifikátem může pyšnit.

Ilustrační foto
10.leden 2016 - 08:00

Dodržování zásad normy ISO 27001 je garancí, že se s informacemi v DPMB nakládá podle předem stanovených pravidel a osobní údaje přepravovaných osob jsou v naprostém bezpečí.A to nejen údaje v informačních systémech, ale i ty v listinné podobě. V praxi to znamená, že se neřeší problém bezpečnosti v momentě, kdy se něco stane, ale že DPMB učinil maximum proto, aby k úniku žádných informací nedošlo.    

„S ohledem na obrovské množství informací, které tak velká firma jako je DPMB zpracovává a to včetně osobních údajů zákazníků a zajištění velkého množství dat souvisejících s bezpečným provozováním MHD, je získání těchto certifikátů dobrým ohodnocením fungování firmy v těchto oblastech. DPMB se zařadil do kruhu velkých renomovaných firem, které systém jakosti ISO v těchto oblastech již mají,“ doplnil generální ředitel Miloš Havránek.                                         

Zisk certifikace byl přitom v podmínkách DPMB, tedy při velkém počtu zaměstnanců a rozsáhlé počítačové síti, která zahrnuje až 700 osobních počítačů, velmi náročný. Proces trval bezmála čtyři měsíce. DPMB si navíc vybral jednu z nejprestižnějších a tím pádem i nejnáročnějších  nadnárodních certifikačních autorit, kterou je společnost LRQA (Lloyd'sRegisterQualityAssurance). Ta je známá hlavně v oblasti leteckého nebo automobilového průmyslu.

Současně s certifikací dle ISO 27001 Systém řízení bezpečnosti informací DPMB usiloval i o zisk certifikátu ISO 20000-1Systém řízení managementu služeb pro IT, kde byl také úspěšný. Správně fungující IT je totiž jednou ze záruk funkčního a bezpečného nakládání s daty obzvláště v době, kdy je většina údajů spravována elektronicky.           

V závěru roku ještě DPMB obhájil formou recertifikace dodržování zásad dleISO 9001, tedy normy, která stanovuje požadavky na systém řízení kvality zavedený v DPMB od roku 2006.  Všechny zmíněné certifikáty mají platnost tři roky. Poté bude muset dopravní podnik opět jejich zisk obhájit.

Brněnské trolejbusy dostaly speciální zařízení proti námraze

Jihomoravskenovinky.cz informovala Barbora Lukšová, tisková mluvčí DPMB, a.s..

(jv,jihomoravskenovinky.cz,foto:arch.)