Svátek má: Milena

Regiony

Velikost textu:

Hasiči cvičili záchranu tonoucího, podmínky byly optimální

Hasiči cvičili záchranu tonoucího, podmínky byly optimální

Hasiči využili teplot pohybujících se nad bodem mrazu a s tím spojené oblevy pro výcvik na zamrzlé vodní hladině. Na vodní nádrži Trnávka na Pelhřimovsku si 26 profesionálních hasičů z Kraje Vysočina detailně vyzkoušelo postup při zachraňování tonoucí osoby.  

Momentka z výcviku
4.únor 2016 - 08:00

Během dvoudenního výcviku si hasiči vyzkoušeli jak roli zachránce, tak také roli zachraňovaného při různých modelových situacích. Záchrana byla prováděna jak speciálními technickými prostředky, tak také improvizovanými. Při výcviku byl kladen důraz na to, aby záchrana byla rychlá a efektivní, ale také prováděná s ohledem na vlastní bezpečnost. Úkolem zachránce bylo nejenom zvoliv vhodný postup, ale také se zachraňovanou osobou komunikovat a poskytnout ji předlékařskou první pomoc. 

Tento výcvik nebyl jediný. Hasiči z Kraje Vysočina se také zúčastnili teoreticko-praktického semináře „Záchrana ze zamrzlé vodní plochy“, který se konal na Lipně.

Nejlepší vyprošťovací tým je soutěžní družstvo z Pacova

V loňském a ani v roce letošním hasiči na Vysočině nezasahovali u žádného případu prolomení ledu pod člověkem nebo zvířetem. Mezi nejtragičtější případy uplynulých let patří událost z roku 2012, kdy se pod čtyřicetiletým bruslařem prolomil led na Mlýnském rybníce v obci Jeřišno na Havlíčkobrodsku. Muž po převozu do nemocnice zemřel. Novinkyvysočina.cz informovala kpt. Ing. Bc. Petra Musilová, tisková mluvčí HZS Kraje Vysočina.
 
(kp,novinkyvysocina.cz,foto:HZS Kraje Vysočina)