Svátek má: Patrik

Regiony

Velikost textu:

Hradby na Svojanově získají podobu z 19. století

Hradby na Svojanově získají podobu z 19. století

Na hradě Svojanov na Poličsku budou pokračovat opravy tohoto památkově chráněného objektu, který patří dlouhodobě mezi nejnavštěvovanější památky Pardubického kraje.

Svojanov
6.březen 2016 - 07:30
Pardubický kraj městu Polička, které je od roku 1910 vlastníkem hradu, přispěje na rekonstrukci hradeb částkou 300 tisíc korun.

„Rekonstrukce se dočkají části hradeb mezi předhradím a hradem, které jsou nyní v havarijním stavu a reálně hrozí jejich zřícení. Po obnově získají podobu, jakou měly podle dochovaného zobrazení v polovině 19. století,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. „Hrad Svojanov je unikátní mimo jiné díky tomu, že se jedná o jediný hrad, ve kterém se mísí gotika s empírem, tedy doba středověku s 19. stoletím,“ dodal hejtman Netolický.

Hrad Svojanov založil kolem roku 1224 královský purkrabí Svéslav z Bořitova, a tak patří k nejstarším kamenným hradům u nás. Roku 1265 založil král Přemysl Otakar II. nedaleké královské věnné město Polička. Král Přemysl dal hradu Svojanov nové německé jméno Fürstenberg, které se však neujalo. Po jeho smrti získala hrad do držení královna vdova Kunhuta, která zde žila se svým druhým manželem Závišem z Falkenštejna. Král Karel IV. Svojanov ve svém zákoníku Majestas Carolina zařadil mezi 11 nejvýznamnějších českých hradů, které neměly být nikdy prodány nebo zastaveny, což však nebylo dodrženo a hrad vystřídal mnoho majitelů, mezi které patřili například Trčkové z Lípy.

Stodola ze 17. století se za pomoci kraje dočká obnovy

Roku 1910 hrad zakoupilo město Polička a v roce 1953 byl znárodněn. V 70. a 80. letech byla prováděna rozsáhlá, ne však vždy citlivá rekonstrukce. V roce 1992 byl hrad navrácen do vlastnictví městu Polička.

Pardubickenovinky.cz informoval Bc. Dominik Barták, tiskový mluvčí Pardubického kraje.

(jv,pardubickenovinky.cz foto:arch.polička)