Svátek má: Patrik

Regiony

Velikost textu:

Humpolec je nejlepším Městem pro byznys v Kraji Vysočina

Humpolec je nejlepším Městem pro byznys v Kraji Vysočina

Tradiční krajské setkání místních samospráv k aktuálním tématům veřejné správy pořádané Svazem měst a obcí Český republiky letos doplnilo slavnostní vyhlášení výzkumu Město pro byznys. Nejlepším místem pro podnikání je podle výzkumu Humpolec.

Krajské setkání místních samospráv
5.březen 2016 - 08:00

Pomyslné stříbro získal Pelhřimov a i třetí příčka patří Pelhřimovsku, konkrétně Pacovu. „Humpolci k prvenství podle průzkumu pomohla dobrá infrastruktura, počet významných zaměstnavatelů, úroveň a počet studentů odborného vzdělávání, ale například i vstřícnost radnice k podnikání,“ prozradil radní Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje Martin Hyský, který se setkání více než stovky zástupců měst a obcí Vysočiny účastnil.

Dopolední program setkání se věnoval změnám legislativy, které v mnoha případech zasahují do kompetencí samospráv a zvyšují finanční i administrativní zátěž. Řeč byla i o přístupu obcí k evropským penězům. „Nové programovací období 2014 – 2020 s sebou přináší nejen pro obce celou řadu změn v čerpání evropských peněz. Nové operační programy jsou totiž spravovány na státní úrovni,“ uvedl radní kraje Martin Hyský.

Podnikatelem roku 2015 Kraje Vysočina je Rudolf Penn

Mimo nové programovací období byla diskutována řada změn legislativy v zadávání veřejných zakázek, v nakládání s odpady nebo v oblasti sociálního bydlení. K diskuzi přišel i zákon o registru smluv, který radnicím ukládá vyšší administrativní zátěž, se kterou se musí vypořádat. Čím dál častěji se venkov setkává i s nedostatečným zajištěním zdravotní péče, kdy se nedaří nahrazovat stárnoucí populaci lékařů. Po ordinacích zubařů se se stejnou potíží potýkají i praktičtí lékaři.

Krajská setkání pořádá Svaz měst a obcí ČR postupně ve všech krajích. Jsou určeny pro představitele radnic, zváni jsou i zástupci krajů, poslanci, senátoři nebo zástupci státní úřadů a soukromých společností působících na území regionu. „Je to příležitost, jak osobně diskutovat vše, co trápí města a obce,“ uzavřel radní Martin Hyský. Informace přinesly webové stránky Kraje Vysočina.

(kp,novinkyvysocina.cz,foto:Kraj Vysočina)