Svátek má: Lenka

Regiony

Velikost textu:

Jak to asi dopadne, když se ze záplat dělá umění?

Jak to asi dopadne, když se ze záplat dělá umění?

Vznikne patchwork, který spočívá v sešívání různobarevných ústřižků látek, které se kombinují a skládají do geometrických obrazců a poté se podšívají rounem a podšívkou. Přijďte se podívat na výsledky práce šikovných rukou!

Detail z pozvánky na výstavu o patchworku
6.březen 2016 - 08:00

Jak novinkyvysocina.cz informovalo Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod, ve dnech 6.3. - 10.4.2016 zde proběhne také Velikonoční výstava. Pro návštěvníky je připravena tradiční venkovská jizba v době oslav velikonočních svátků včetně panelů připomínajících velikonoční zvyky, tradice i symboly. Přijďte se zasnít do dob našich prababiček!

Souběžně s výstavou „Velikonoce“ bude v neděli otevřena výstava „Patchwork - když ze záplaty uděláte umění“. Na výstavu zve Patchworkový klub HaBa při Mateřském centru Zvoneček a Oblastní charitě Havlíčkův Brod. Přijďte se podívat na výsledky práce šikovných rukou našich maminek!

Unikátní poklad se vrátil na Vysočinu

Patchwork je technika z konce 9. století před naším letopočtem, pocházející z Egypta. Avšak největšího rozmachu dosáhl patchwork až v 18. století, kdy byl přivezen do Ameriky, kde zdomácněl. Spočívá v sešívání různobarevných ústřižků látek, které se kombinují a skládají do geometrických obrazců a poté se podšívají rounem a podšívkou. Vznikají tak pokrývky - quilty, polštáře a jiné dekorativní výrobky, které lze uplatnit například jako deky na křesla, přehozy přes postele, pohovky a zahradní nábytek, stoly. Jedná se o typ ručně zhotovených umělecky a řemeslně ztvárněných předmětů denního užitku, které snáší sousedství s nábytkem starožitným i rustikálním. Hodí se i do prostředí moderního městského interiéru. Výrobky jsou převážně z přírodních materiálů. Jsou ekologické a vhodné i pro osoby trpící alergiemi. Složeny jsou z bavlny nebo viskózy a rouna z dutých vláken. Výrobky je možno prát v lázni do 40°C pracími prostředky pro barevné prádlo.

(kp,novinkyvysocina.cz,foto:MVHB)