Svátek má: Lumír

Regiony

Velikost textu:

Kraj posílí spolupráci se složkami IZS dalšími miliony

Kraj posílí spolupráci se složkami IZS dalšími miliony

O dubnovém štábním cvičení informoval středočeský hejtman Miloš Petera v Berouně na setkání s ministrem vnitra Milanem Chovancem, poslancem parlamentu a místopředsedou Výboru pro bezpečnost Richardem Dolejšem a starostou Berouna Ivanem Kůsem.

Setkání
11.březen 2016 - 08:30

Nejen na přípravu před migrační vlnou hodlá kraj uvolnit 60 milionů korun ze svého rozpočtu. Peníze půjdou na spolupráci se složkami Integrovaného záchranného systému. Informoval o tom středočeský hejtman Miloš Petera (ČSSD) v Berouně na setkání s ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD), poslancem parlamentu a místopředsedou Výboru pro bezpečnost Richardem Dolejšem (ČSSD) a starostou Berouna Ivanem Kůsem (ČSSD).

Jednání probíhalo především na téma bezpečnostní situace a o přípravě takticko-štábního cvičení, které proběhne 12. dubna a které prověří připravenost kraje na řešení případné velké migrační vlny, registraci migrantů a následnou repatriaci.

„Rozhodli jsme se vyčlenit dalších 60 milionů korun z krajského rozpočtu na spolupráci kraje se složkami IZS. Bezpečnost a připravenost kraje na nenadálé situace považujeme za prioritní,“ vysvětlil hejtman.

„Ve Středočeském kraji klesla kriminalita o 18 procent, což je nejvíce ze všech krajů v zemi,“ sdělil na setkání ministr Chovanec a hejtman Petera zdůvodnil tento fakt také tím, že kraj velmi dobře spolupracuje se složkami IZS. „Kromě štábního cvičení v dubnu chceme provést ještě další cvičení v září, přičemž to bude zaměřeno na ochranu povrchových vod a spolupráce složek IZS v této oblasti,“ oznámil Petera a dále informoval, že se kraj s představiteli Policie ČR dohodl na převodu krajského výcvikového areálu v Sadské.


Starosta Berouna Ivan Kůs pak během jednání pochválil spolupráci s krajem: „Základem jsou informace, a ty od kraje dostáváme.  Spolupracujeme nejen v oblasti hrozící migrace, ale i v dalších oblastech bezpečnosti. Nejvíce nás v Berouně trápí sprejerství a bezdomovectví. Díky štábnímu cvičení chceme veřejnost přesvědčit o tom, že jsme na migrační vlnu připraveni a že nebereme na lehkou váhu tuto problematiku. Cvičení má za úkol vyzkoušet si modelovou situaci, kdy hrozí větší migrační vlna v řádech stovek až tisíců lidí,“ popsal starosta Kůs.

O přípravě takticko-štábního cvičení, které proběhne 12. dubna jednal hejtman ve čtvrtek 3. března se členy poradního sboru pro migraci, národnostní menšiny, bezpečnost a prevenci kriminality.

„Cvičení připravujeme v součinnosti s Policií ČR, Hasičským záchranným sborem, Zdravotnickou záchrannou službou Středočeského kraje, Armádou ČR, ORP Beroun a neziskovými organizacemi. Součástí bude i praktická ukázka v Berouně. Proběhne také zasedání Bezpečnostní rady kraje. Krajský úřad bude mít za úkol především logistickou podporu a zajištění humanitární pomoci,“ prozradil k průběhu cvičení hejtman Petera.

(jv,stredoceskenovinky.cz foto:kú)