Svátek má: Milena

Regiony

Velikost textu:

Kraj se podílí na spotech, které podporují technické vzdělávání

Kraj se podílí na spotech, které podporují technické vzdělávání

Na pilotní sérii spotů natočenou i odvysílanou v listopadu a prosinci loňského roku naváže pokračování, které se bude vysílat v únoru ještě před termínem odevzdání přihlášek na střední školy.   

Webová stránka se spoty
30.leden 2016 - 10:00

Zatraktivnění technických profesí, informovanost žáků základních škol o technických oborech, motivace ke studiu na technických školách, zlepšení nevyváženého poměru na trhu práce a zlepšení orientace v problematice volby povolání. To je hlavním smyslem spotů, vyrobených v rámci projektu Profese 21. století, KARIÉRA S BUDOUCNOSTÍ. Na tvorbě motivačních reportáží přibližujících technické profese na jihu Čech spolupracuje Jihočeský kraj – v roli odborného garanta, Jihočeská hospodářská komora a Jihočeská televize.

Dalšími partnery projektu je Jihočeská společnost pro rozvoj lidských zdrojů a Českomoravská konfederace odborových svazů. Zapojeni do něj jsou také jihočeští zaměstnavatelé. Na pilotní sérii spotů natočenou i odvysílanou v listopadu a prosinci loňského roku naváže pokračování, které se bude vysílat v únoru ještě před termínem odevzdání přihlášek na střední školy.   

Je dobře, že ve firmách už jen nečekají, kdo se k nim přijde ucházet o práci

„Jihočeský kraj podporuje technické vzdělávání dlouhodobě zejména na středních školách, které jsou v naší gesci. A to formou stipendií pro žáky i podporou spolupráce škol s firmami. Také jsme si ale řekli, že je třeba podporovat technické vzdělávání už i na základních školách, s čímž tento projekt plně koresponduje,“ uvedl hejtman Jiří Zimola s tím, že cílem je apelovat na pedagogy i rodiče, aby více motivovali děti k zájmu o technické obory, protože jejich absolventi, na rozdíl od některých jiných škol, najdou dobré uplatnění na trhu práce.

Hejtman zároveň kvituje, že se k projektu přihlásila Jihočeská hospodářská komora i řada firem. „Je dobře, že ve firmách už jen nečekají, kdo se k nim přijde ucházet o práci, ale své budoucí zaměstnance aktivně vyhledávají a podporují při studiu už na školách,“ dodal Zimola.

Za výbornou věc považuje projekt Jan Švec, zmocněnec Krajského sdružení Odborového svazu KOVO Jihočeského kraje, který se v podpoře technického vzdělávání na jihu Čech rovněž angažuje. „Absolventi technických oborů jsou dlouhodobě nedostatkovým zbožím. A v podobě tohoto projektu tu máme první vlaštovky jak přesvědčit ty, kteří se budou právě nyní rozhodovat o svém povolání, jestli se budou věnovat třeba technickému vzdělávání,“ řekl Švec.

Hejtman Zimola řešil změny v EIA

Projekt Profese 21. století, KARIÉRA S BUDOUCNOSTÍ byl v úterý 26. ledna jedním z hlavních bodů zasedání Rady hospodářské a sociální dohody Jihočeského kraje - tzv. Tripartity. Tento orgán má celkem 21 členů z řad zaměstnavatelů, odborů i státní správy a samosprávy. Jihoceskenovinky.cz informoval Mgr. Radek Šíma za Krajský úřad Jihočeského kraje České Budějovice.

(jv,Jihoceskenovinky.cz foto:kú)