Svátek má: Slavomír

Regiony

Velikost textu:

Krajané se zabydleli v novém domově v Chebu

Krajané se zabydleli v novém domově v Chebu

Ve středu v odpoledních hodinách dorazil autobus s ukrajinskými rodinami, které v Chebu našly svůj nový domov.

Příjezd krajanů
25.leden 2016 - 07:30

Z válkou zmítané Ukrajiny do České republiky přišlo několik Ukrajinců s českými kořeny. Akce přemístění krajanů do Chebu byla ve středu završena. V odpoledních hodinách dorazil zvláštní autobus se čtyřmi rodinami. Ty v našem městě začínají svůj nový život.

„Konečně normální dům,“ téměř s výkřikem a úsměvem na rtech řekl při příjezdu ke svému novému domovu Samek Viacheslav.

Několik měsíců žily rodiny v Červené nad Vltavou, kde úředníci Ministerstva vnitra a koordinátoři z pražské Diecézní charity připravovali legislativní proces přemístění krajanů do nových měst.


Na výzvu Ministerstva vnitra se již na jaře loňského roku přihlásilo vedení města Cheb a nabídlo pomoc a byty rodinám, které projevily zájem o umístění do Chebu. Začala dlouhá cesta vyjednávání a zařizování, které bylo spojeno s mnoha legislativními procesy.

„Nyní jsou rodiny ve svých nových bytech. Hned následující den jsme zajistili návštěvu lékaře a registraci na Úřadu práce. Rodiny musí rovněž přihlásit své děti do škol a potom jim pomůžeme s hledáním zaměstnání. Již jsme se spojili s několika firmami, které mají o tyto lidi zájem. Naším cílem je co nejdříve krajany začlenit do běžného života v našem městě. Věřím, podle reakce samotných krajanů, že se nám to daří a že tito lidé brzy zapomenou na útrapy, které prožili.“ Informovala  Simona Liptáková, tisková mluvčí Městského úřadu Cheb.

(jv,karlovarskenovinky.cz foto:cheb)