Svátek má: Oldřich

Regiony

Velikost textu:

Labutě v zimě hned tak nezamrznou

Labutě v zimě hned tak nezamrznou

Labuť velká patří nejen k nejtěžším létajícím ptákům u nás, ale těší se i velkému zájmu veřejnosti.

Labutě
24.únor 2016 - 08:00

Po čtrnácti dnech relativního klidu se opět naplno rozjíždějí aktivity rokycanských ochránců přírody. Kromě zpracovávání vyúčtování dotací či výroční zprávy za uplynulý rok se několikrát týdně věnují sledování vodních ploch. Většina z nich je sice pokryta ledem, ale někdy se stane, že si zamrzlou plochu vyhlédne k odpočinku labuť. Ta se pak okamžitě stává středem péče a pozornosti okolí. Většinou si lidé myslí, že labuť je ohrožena možných přimrznutím. Obavy jsou však zbytečné, neboť labuť velká je severský pták dobře přizpůsobený pro život v zimě. Proto jsou případy, kdy přimrzne k ledu velice ojedinělé a vždy je doprovází nemoc či jiné oslabení organismu.

„Za více než dvacet pět let působení naší záchranné stanice jsme řešili snad dva případy, kdy labutě skutečně přimrzly," říká Pavel Moulis předseda ZO ČSOP Rokycany.

Jistě není bez zajímavosti, že labuť velká je i jedním z největších létajících ptáků. Dosahuje délky 150 centimetrů, rozpětí kolem 240 centimetrů a hmotnosti až 13 kilogramů. Labutě hnízdí převážně na stojatých vodách a po vyvedení potomstva zde zůstávají do zámrazu. Velice často si získají sympatie lidí, kteří je přikrmují a díky tomu i při prvních mrazech neodlétají na tekoucí vodu. Proto by bylo vhodné je v této době nepřikrmovat, neboť díky jednostranné stravě organismus ochabuje a labutě nemají potřebu odletět. Trvá-li tato situace delší dobu, mohou nastat potíže.  V žádném případě Vás tedy nechceme odrazovat od přikrmování ptactva, nicméně vše je nutno dělat s rozumem a případně získat informace od ochránců přírody, ornitologů či myslivců.


Dojde-li přece jen k podezření, že labutě přimrzly, vždy je nutné se přesvědčit, zda tomu tak skutečně je. V zimním období, kdy každý živočich šetří tukové zásoby, se zkracuje i úniková vzdálenost. V praxi to tedy znamená, že labuť či jiný volně žijící živočich Vás v zimě nechá přijít na bližší vzdálenost, než by tomu bylo v létě. Nicméně toho nezneužívejte a zbytečně neplašte volně žijící živočichy, zvěř nevyjímaje. Ztracené tukové zásoby se v době nepříznivých klimatických podmínek jen těžko doplňují.

Každopádně, pokud uvidíte na zamrzlé ploše sedící labutě, zkuste je přimět k tomu, aby se zvedly. Podaří-li se Vám to, je to jasné znamení toho, že nejsou přimrzlé. Labuť přimrzá především za peří. Pokud však přimrzlá je, je nutné ji bezpečně vysvobodit. Bezpečně nejen pro labuť, ale i pro Vás. Když se však na tento zásah sami netroufáte, je lepší zavolat nejbližší záchrannou stanici živočichů. Jejich seznam a územní působnost najdete na www.zvirevnouzi.cz .

Labutě patří mezi poměrně časté pacienty záchranných stanic sdružené v unikátním projektu „Národní síť stanic pro handicapované živočichy„. Většina z nich se díky usilovné péči ochránců přírody opět vrací do volné přírody. Chcete-li i Vy labutím skutečně pomoci, přikrmujte je v zimním období obilninami a šrotem. Pečivo dávejte jen výjimečně, a to v tekoucích vodách.  Další možností je oslovit rokycanské ochránce přírody, kteří pravidelně v zimním období labutě na Berounsku, Hořovicku a Rokycansku přikrmují.

Nabídnout můžete nejen materiální pomoc v podobě nasbíraného pečiva či obilí, ale i finanční dar, který bude věnován na pomoc labutím v zimním období. Poslat lze nejen dárcovskou sms zprávu, ale i finanční dar.

„Všem dárcům předem děkujeme a věříme, že jich bude neustále přibývat. Sbírku, která je určena nejen labutím, ale i ostatním zvířatům v nouzi, vyhlásil Český svaz ochránců přírody. Jejím úkolem je zajistit dostatečné množství finančních prostředků na záchranu všech volně žijících živočichů, kteří potřebují pomoc. Máte-li možnost, pomozte i Vy," říká Pavel Moulis.

Stredoceskenovinky.cz informoval Pavel Moulis, předseda ZO ČSOP Rokycany.

(jv,stredoceskenovinky.cz foto:archiv P.Moulis)