Svátek má: Běla

Regiony

Velikost textu:

Mobilní aplikací EPP Pomáhej pohybem můžete pomoci nemocným

Mobilní aplikací EPP Pomáhej pohybem můžete pomoci nemocným

Den dětské onkologie si pohybem připomněli i uživatelé aplikace EPP Pomáhej pohybem.

Předání šeku
18.únor 2016 - 08:30

Druhý ročník mezinárodního Dne dětské onkologie přiblížil veřejnosti nejen problematiku dětských onkologických onemocnění, ale zároveň vzdal hold i všem bývalým a současným pacientům. Akce se setkala s velkou podporou Pražanů, včetně aktivních uživatelů mobilní aplikace EPP Pomáhej pohybem. Díky nim tak mohla Nadace ČEZ podpořit příspěvkem ve výši 100 000 korun.

Bohatý sobotní program zahrnoval naučnou panelovou expozici na piazzetě Národního divadla. Nová scéna přivítala bývalé pacienty, lékaře i širokou veřejnost při odborné diskuzi o problematice dětských onkologických onemocnění, děti se rovněž zapojovaly například do aktivit v Microsoft kódovací dílně nebo sbíraly podpisy přítomných známých osobností, včetně ambasadora akce Jiřího Mádla. Lampionový průvod pak přítomné zavedl na Václavské náměstí, kde celý podvečer vyvrcholil velkým „Galakoncertem pod koněm“.

Neodmyslitelnou součástí Dne dětské onkologie, který si pravidelně připomíná celá Evropa, bývá nasvícení místních architektonických dominant zlatou barvou. V Praze se letos zlatě rozsvítilo Národní divadlo, Nová scéna, Stavovské divadlo a budova Opery. „Zlatá barva je oficiálním symbolem boje s onkologickými nemocemi u dětí. Letos se do zlatých barev kromě Prahy zahalilo i několik dalších českých měst, mezi kterými nechyběly České Budějovice, Hradec Králové, Most, Pardubice, Teplice, Ústí nad Labem, Zlín nebo Ostrava,“ uvedla MUDr. Lucie Cingrošová z Kliniky dětské hematologie a onkologie FN Motol, jinak také členka pořádajícího rodičovského sdružení Haima CZ.


Rodičovské sdružení Haima CZ uspořádalo Den dětské onkologie v České republice podruhé. Jeho úkolem je šířit povědomí o problematice dětské onkologie s důrazem na varovné příznaky, včasnou návštěvu lékaře i demytizaci některých zažitých pojmů. Současně funguje jako pocta dětským pacientům a jejich rodinám, kteří se i letos na program Dne dětské onkologie sjeli ze všech koutů České republiky. Celá akce také širokou veřejnost seznamuje s léčebnými pokroky a úspěchy a poukazuje na celosvětově podfinancovaný výzkum v oblasti dětské onkologie.

Významnými podporovateli Dne dětské onkologie se letos stali také aktivní uživatelé mobilní aplikace EPP Pomáhej pohybem, kteří pro iniciativu svou vlastní aktivitou vysportovali 100 tisíc korun.

„Jen v České republice přibude ročně zhruba 350 dětí s onkologickým onemocněním. I přes poměrně vysokou úspěšnost léčby se jedná o náročný a vysilující proces. Proto je nutné klást maximální důraz na osvětu, která napomáhá včasnému odhalení onemocnění. Jsme moc rádi, že na to mysleli i uživatelé naší aplikace EPP Pomáhej pohybem, kteří potřebné body pro Den dětské onkologie dokázali svým vlastním pohybem získat během pár dní,“ řekla Michaela Žemličková, ředitelka Nadace ČEZ.

Prostřednictvím mobilní aplikace ČEZ EPP může každý zájemce podpořit i další veřejně prospěšné projekty, a to hned několika druhy pohybu, například během, chůzí, lyžováním, jízdou na kole nebo tancem. Funguje i jako klasický sporttracker. Přehled všech ukončených i aktuálních projektů, ze kterých si uživatelé v rámci své sportovní podpory mohou vybírat, nabízí speciální microsite www.pomahejpohybem.cz i samotná aplikace.

Stredoceskenovinky.cz informoval Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ pro severní a střední Čechy.

Na fotografii: Symbolický šek s částkou 100 000 korun předává dětem na Dnu dětské onkologie, zástupce Nadace ČEZ Daniel Novák.

(jv,stredoceskenovinky.cz foto: Jakub Joachim)