Svátek má: Jitka

Regiony

Velikost textu:

Muzeum Litovel láká na výstavu o Gustavu Frištenském

Muzeum Litovel láká na výstavu o Gustavu Frištenském

Na počest významného českého sportovce a vlastence Gustava Frištenského otevřelo Muzeum Litovel v nových prostorách v polovině měsíce stálou expozici. Jméno Gustava Frištenského je totiž s regionem úrodné Hané navždy neodmyslitelně spjato.

Expozice o Gustavu Frištenském
18.leden 2016 - 11:00

Gustav Frištenský v Litovli strávil více než padesát let života po boku své ženy Miroslavy, dcery litovelského sládka Josefa Elledera. Postava tohoto rodáka z Křečhoře na Kolínsku se za dob Rakouska-Uherska stala synonymem nepřemožitelného siláka. Frištenský, nejslavnější český zápasník, vybojoval na 10 000 vítězných zápasů a jeho vítězství sledovalo 25 milionů nadšených diváků ze čtyř kontinentů.

V loňském roce navíc jeho sláva vystřelila doslova ke hvězdám. Česká astronomka Lenka Kotková totiž po legendárním zápasníkovi pojmenovala planetku, kterou objevila před více než 18 lety a jejíž pojmenování v říjnu loňského roku Mezinárodní astronomická unie uznala.

Litovel Premium Dark je nejlepším tmavým ležákem na světě

Zavzpomínat na nejslavnějšího zápasníka všech dob Gustava Frištenského, velkého vlastence a vzácného člověka, je možné i nad půllitrem pěnivého moku. Litovelští pivovarníci na jeho počest uvařili polotmavé nefiltrované pivo pojmenované Gustav. „Litovel Gustav 13% je jedinečné poctivé pivo plné síly – právě takové, jaký byl Gustav sám. Kvalitu silného nefiltrovaného polotmavého speciálu Litovel Gustav 13% potvrdilo také získání prestižního titulu Zlatá Česká pivní pečeť v roce 2012,“ říká o speciálu Petr Kostelecký, sládek Pivovaru Litovel.

Zájemci mají možnost navštívit prostory litovelského muzea od středy do neděle od 9 do 16 hodin. O nové expozici informovala olomouckénovinky.cz Gita Jílková.

(kp,olomouckenovinky.cz,foto:ADison)